| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Konsekwencje prawne za niezgłoszenie ciężkiego wypadku przy pracy

Konsekwencje prawne za niezgłoszenie ciężkiego wypadku przy pracy

Pracodawca ma obowiązek powiadomić odpowiedni okręgowy inspektorat pracy oraz prokuraturę, jeżeli wypadek, któremu uległ pracownik był kwalifikowany jako śmiertelny, ciężki lub zbiorowy. Jakie konsekwencje poniesie pracodawca w przypadku niezgłoszenia?

Na pracodawcy, w którego zakładzie pracy doszło do wypadku ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniej pomocy poszkodowanym oraz ustalenia przyczyn wypadku. Zgodnie z art. 234 § 2 kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy. Dodatkowo upoważniony jest do prowadzenia stosownego rejestru wypadków przy pracy.


Przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2009.167.1322) definiują wypadek przy pracy jako zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz bądź śmierć, które jest bezpośrednio związane z wykonywaną pracą. Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy chodzi o wypadek:


1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.


Za ciężki wypadek przy pracy uznaje się taki, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała. Za wypadek śmiertelny uznaje się natomiast taki wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy a wypadek zbiorowy to taki, w którym uczestniczyły co najmniej dwie osoby.


Zobacz również:
  Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Zawiadomienie o wypadku odpowiedniego organu


Pracodawca w momencie uzyskania informacji o zdarzeniu powinien wstępnie ocenić, jaki rodzaj wypadku miał miejsce a następnie powiadomić stosowny organ. Przepisy prawa nie precyzują dokładnie, w jakim czasie pracodawca jest zobowiązany do przekazania informacji. Należy jednak domniemywać, że powinno nastąpić to możliwie jak najszybciej. Należy również pamiętać, że powiadomienie tylko inspektora bądź tylko prokuratora stanowi niedopełnienie tego obowiązku, bowiem na mocy przepisów należy powiadomić oba organy. Przesłanką zwolnienia z obowiązku nie może nawet być oczywiste przyczynienie się pracownika do wypadku ani też oczywisty brak związku wypadku z pracą (wyr. NSA z dnia 25 kwietnia 2002 r. II SA 3189/01).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK