| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Jakie warunki musi spełnić?


Dodatkowo art. 18a ust. 2 ustawy wskazuje na przedsiębiorców, w stosunku do których opłacanie składek preferencyjnych według ustalonej podstawy nie ma zastosowania. Wskazana regulacja odnosi się do przedsiębiorców, którzy prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność oraz wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


Kontynuowanie działalności a składki preferencyjne


Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia 29 września 2011 r. (WPI/200000/451/646/2011) wskazał, iż przepis art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie także do osób, które po dopełnieniu obowiązku uzyskania odpowiedniego wpisu, zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prowadzą działalność w ramach spółki cywilnej oraz nie utraci tego prawa w przypadku kontynuowania działalności wykonywanej osobiście w ramach tego samego wpisu. Zaznaczyć należy, że początkiem 24 miesięcznego okresu stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nic niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, jest dla wnioskodawcy dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK