| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Jakie warunki musi spełnić?


Dodatkowo art. 18a ust. 2 ustawy wskazuje na przedsiębiorców, w stosunku do których opłacanie składek preferencyjnych według ustalonej podstawy nie ma zastosowania. Wskazana regulacja odnosi się do przedsiębiorców, którzy prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność oraz wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


Kontynuowanie działalności a składki preferencyjne


Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia 29 września 2011 r. (WPI/200000/451/646/2011) wskazał, iż przepis art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie także do osób, które po dopełnieniu obowiązku uzyskania odpowiedniego wpisu, zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prowadzą działalność w ramach spółki cywilnej oraz nie utraci tego prawa w przypadku kontynuowania działalności wykonywanej osobiście w ramach tego samego wpisu. Zaznaczyć należy, że początkiem 24 miesięcznego okresu stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nic niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, jest dla wnioskodawcy dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »