REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Izabela Larek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w przepisach prawa pracy spowodowały wprowadzenie nowego pojęcia: urlop rodzicielski. Obowiązuje on już od dnia 17 czerwca. Ponadto wydłużono o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński. Oznacza to, że z dzieckiem będzie można pozostać przez 1 rok czasu i będzie to okres płatny. Czy zatem urlop rodzicielski spowoduje mniejsze zainteresowanie urlopem wychowawczym?

Wydłużony dodatkowy urlop macierzyński


Urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński uzależnione są od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wcześniej okres ten wynosił od 24 do 43 tygodni, a po zmianach od 26 do maksymalnie 45 tygodni.

REKLAMA

 

Liczba dzieci

Urlop macierzyński    

(w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński przed zmianami (w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński po zmianach (w tyg)

Urlop łącznie przed zmianami (w tyg.)

Urlop łącznie po zmianach (w tyg.)

1

20

4

6

24

26

2

31

6

8

37

39

3

33

6

8

39

41

4

35

6

8

41

43

5 i więcej

37

6

8

43

45

 

Prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje po złożeniu wniosku do pracodawcy, na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku, gdy matka nie będzie korzystać z urlopu, to może on zostać wzięty przez ojca dziecka.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Urlop rodzicielski

REKLAMA


Rząd idąc na przeciw osobom, które chcą powiększyć rodzinę, wprowadził urlop rodzicielski. Obowiązuje on w przypadku dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Co ważne, urlop ten będzie przysługiwał zarówno matce jak i ojcu, stąd właśnie jego nazwa: rodzicielski. Z urlopu będzie można skorzystać bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w wymiarze 26 tygodni. Nie jest w tym przypadku ważna ilość dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku, gdy z urlopu będą chcieli skorzystać oboje rodzice, łączny okres jego trwania nie będzie mógł przekroczyć 26 tygodni.

Wprowadzone zmiany oznaczają, że w przypadku urodzenia 1 dziecka, będzie można z nim pozostać przez okres aż 52 tygodni. Przy ciążach mnogich będzie to od 65 do maksymalnie 71 tygodni.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących urlopu rodzicielskiego jest to, że będzie on płatny. Wprawdzie tylko 60% podstawy, ale i tak jest to bardziej korzystne rozwiązanie niż w przypadku urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownica nie później niż 14 dni po porodzie złoży pisemnie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, to wypłacane świadczenie może zostać uśrednione na cały okres przysługujących urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego. Będzie ono wynosić 80%.


Zobacz: Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

 


Dla kogo zasiłek?


Zasiłek macierzyński nie dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na etacie. Wystarczy bowiem być objętym ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie). Dzięki temu z zasiłkowi mogą korzystać z niego, już po pierwszym pełnym miesiącu opłacania składki, zarówno osoby zatrudnione na umowie zlecenie jak i prowadzące działalność gospodarczą.


Zobacz: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Koniec z wychowawczym?

REKLAMA


Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone zmiany są korzystne. Urlop rodzicielski jest dobrowolny, co oznacza, że nie trzeba z niego korzystać. Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje często, że kobiety zaraz po urlopie macierzyńskim wracają do pracodawców. Boją się bowiem o swoje stanowiska, czy na ich miejsce nie zostanie zatrudniona nowa osoba. Czasem szybki powrót był spowodowany trudną sytuacją finansową, gdyż po 6 miesiącach płatnego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego nie mogły sobie pozwolić na pozostanie na urlopie wychowawczym bez świadczeń pieniężnych.

Nowe przepisy pozwolą zatem na pozostanie z dzieckiem aż przez okres roku. Mimo, że czas ten nie będzie w 100% płatny, to i tak przewiduje się, że skorzysta z niego spora rzesza rodziców. Jest to bowiem optymalne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pozostanie bez żadnych świadczeń pieniężnych. Urlop wychowawczy stanie się zatem mniej popularny, ale nie wyjdzie całkowicie z użytku.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA