| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym w wymiarze nie więcej niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik nie może bez zgody pracodawcy rozpocząć urlopu na żądanie.

Urlop na żądanie udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika w terminie przez niego wskazanym. Wobec tego pracownik ma prawo decydowania o terminie jego wykorzystania jednostronnie i samodzielnie w przeciwieństwie do reguł udzielania innych urlopów. Specyfiką tego urlopu jest konieczność pozostawienia przez pracodawcę 4 dni w roku na niego przeznaczonych, nieuwzględnianych w planie urlopów. Jeżeli jednak u pracodawcy nie ustala się planu urlopów wówczas urlop na żądanie należy uwzględnić przy porozumieniu stron w sprawie udzielania urlopów. Ważne jest, iż co do zasady pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, bowiem zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy, czynność ta należy do obowiązku pracodawcy. Jeżeli zatem nie występują żadne szczególne okoliczności, które mogą stanowić podstawę odmowy to nieudzielenie urlopu bądź udzielenie go w innym terminie niż wskazany przez pracownika będzie stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika.


Polecamy:
  Rejestracja firmy w CEIDG


Zgłoszenie żądania o udzielenie urlopu


Regulacje kodeksu pracy wskazują, iż wniosek o udzielenie urlopu powinien zostać złożony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Sąd Najwyższy w sentencji wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06) wskazał, że wniosek o udzielenie urlopu "na żądanie" (art. 1672 k.p.) powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj) mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu "na żądanie". Określony termin do złożenia wniosku jest terminem końcowym, w którym pracownik może zgłosić swoje żądanie. Oznacza to, że pracownik, który planuje wcześniej skorzystać z urlopu na żądanie nie musi czekać do dnia rozpoczęcia urlopu. Dodatkowo wniosek o udzielenie urlopu może zostać złożony w dowolnej formie, bowiem ustawa nie zastrzega dla tej czynności żadnej formy. Natomiast pracodawca w regulaminie pracy może wskazać sposoby informowania o korzystaniu z urlopu na żądanie.


Zatem, aby pracownik prawidłowo wykorzystał urlop na żądanie konieczne jest:


1) zgłoszenie w przepisanym terminie żądania udzielenia urlopu,

2) jego udzielenie przez pracodawcę,

3) rozpoczęcie korzystania z urlopu.


Wymiar urlopu na żądanie


Łączny wymiar urlopu udzielanego na żądanie nie może w roku kalendarzowym przekroczyć 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w stosunku pracy w ciągu tego roku. Wobec powszechnej zasady uprawnienia pracownicze ustalane są na podstawie każdego stosunku pracy oddzielnie. Ma to również znaczenie przy ustalaniu zakresu świadczeń pracowniczych. Zgodnie z tym, pracownik pozostający w tym samym czasie w stosunku pracy z kilkoma pracodawcami, u każdego z nich ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK