| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym w wymiarze nie więcej niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik nie może bez zgody pracodawcy rozpocząć urlopu na żądanie.

Urlop na żądanie udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika w terminie przez niego wskazanym. Wobec tego pracownik ma prawo decydowania o terminie jego wykorzystania jednostronnie i samodzielnie w przeciwieństwie do reguł udzielania innych urlopów. Specyfiką tego urlopu jest konieczność pozostawienia przez pracodawcę 4 dni w roku na niego przeznaczonych, nieuwzględnianych w planie urlopów. Jeżeli jednak u pracodawcy nie ustala się planu urlopów wówczas urlop na żądanie należy uwzględnić przy porozumieniu stron w sprawie udzielania urlopów. Ważne jest, iż co do zasady pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, bowiem zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy, czynność ta należy do obowiązku pracodawcy. Jeżeli zatem nie występują żadne szczególne okoliczności, które mogą stanowić podstawę odmowy to nieudzielenie urlopu bądź udzielenie go w innym terminie niż wskazany przez pracownika będzie stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika.


Polecamy:
  Rejestracja firmy w CEIDG


Zgłoszenie żądania o udzielenie urlopu


Regulacje kodeksu pracy wskazują, iż wniosek o udzielenie urlopu powinien zostać złożony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Sąd Najwyższy w sentencji wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06) wskazał, że wniosek o udzielenie urlopu "na żądanie" (art. 1672 k.p.) powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj) mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu "na żądanie". Określony termin do złożenia wniosku jest terminem końcowym, w którym pracownik może zgłosić swoje żądanie. Oznacza to, że pracownik, który planuje wcześniej skorzystać z urlopu na żądanie nie musi czekać do dnia rozpoczęcia urlopu. Dodatkowo wniosek o udzielenie urlopu może zostać złożony w dowolnej formie, bowiem ustawa nie zastrzega dla tej czynności żadnej formy. Natomiast pracodawca w regulaminie pracy może wskazać sposoby informowania o korzystaniu z urlopu na żądanie.


Zatem, aby pracownik prawidłowo wykorzystał urlop na żądanie konieczne jest:


1) zgłoszenie w przepisanym terminie żądania udzielenia urlopu,

2) jego udzielenie przez pracodawcę,

3) rozpoczęcie korzystania z urlopu.


Wymiar urlopu na żądanie


Łączny wymiar urlopu udzielanego na żądanie nie może w roku kalendarzowym przekroczyć 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w stosunku pracy w ciągu tego roku. Wobec powszechnej zasady uprawnienia pracownicze ustalane są na podstawie każdego stosunku pracy oddzielnie. Ma to również znaczenie przy ustalaniu zakresu świadczeń pracowniczych. Zgodnie z tym, pracownik pozostający w tym samym czasie w stosunku pracy z kilkoma pracodawcami, u każdego z nich ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK