| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS może przebiegać m.in. za pośrednictwem konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne. Na koncie tym zapisywane są również zasiłki chorobowe wypłacane pracownikowi przez pracodawcę. Jak ewidencjonować środki przekazywane do ZUS?

Środki przekazywane do ZUS


Zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawcy zobowiązani są do pobierania i przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Natomiast stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. I tak w 2013 r. składki wynoszą:


- ubezpieczenie emerytalne - 19,52 proc. podstawy wymiaru - płacone w połowie przez pracownika i pracodawcę,

- ubezpieczenia rentowe - 8,00 proc. podstawy wymiaru - 1,5 proc. pokrywa pracownik, a 6,5 proc. pracodawca,

- ubezpieczenie chorobowe - 2,45 proc. podstawy wymiaru - pokrywa pracownik,

- ubezpieczenie wypadkowe - od 0,67 proc. do 3,86 proc. podstawy wymiaru - pokrywane przez pracodawcę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne - 9 proc. finansowana jest przez pracowników. Przy tym 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki potrącane jest z zaliczki na podatek dochodowy.

Z kolei pracodawca płaci też składki na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy 2,45 proc. i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 0,1 proc.).


Rozliczanie


W księgach rachunkowych rozliczenia z ZUS mogą być ujmowane na koncie 220 - Rozrachunki publicznoprawne lub 227 - Rozrachunki z ZUS. Przykładowo gdy dotyczą one pensji pracownika, stanowią koszt operacyjny (ujmowany na koncie 430 - Wynagrodzenia).


Obciążenia, które musi pokryć pracownik z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ujmuje się w ewidencji zapisem: strona Wn konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Natomiast obciążenia pracodawcy z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i fundusze pozaubezpieczeniowe księguje się następująco: strona Wn konta 440 - Ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Inaczej będzie, gdy wynagrodzenie pracownika zwiększa wartość środka trwałego w budowie. W ciężar konta 080 - Środki trwałe w budowie odnosi się ogólną wartość robocizny, czyli wynagrodzeń - wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne i innymi świadczeniami na rzecz pracowników. W takim przypadku ewidencja księgowa obciążeń pracodawcy z tytułu składek ZUS może przebiegać następująco: strona Wn konta 080 - Środki trwałe w budowie, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK