| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców w 2014 r.

Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców w 2014 r.

Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców będą naliczane jak dla osób zatrudnionych na umowie o pracę. Nowelizacja miałaby wejść w życie w styczniu 2014 r.


Nowelizacja w wypłacie zasiłków


Obecnie zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, mimo iż przepracował faktycznie tylko część miesiąca. W odniesieniu do przedsiębiorców, którzy rozpoczęli opłacanie ubezpieczenia z działalności nie przepracowując faktycznie pełnego miesiąca nie istnieje odpowiednia regulacja. Zasiłek dla przedsiębiorcy wyliczany jest bowiem na podstawie zadeklarowanego przychodu z niepełnego miesiąca w taki sposób jak za cały pełny miesiąc. Wobec tego przedsiębiorcy otrzymują zasiłek wyliczony na mniej korzystnych zasadach.


Projekt nowelizacji ustawy zakłada wprowadzenie zmian w zasadach ustalania podstaw wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców. Wobec tego zmiany dotyczą sytuacji, kiedy będą podlegali ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, a w tym czasie będą opłacać składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru. W założeniach nowelizacji ma nastąpić ustalenie średniej podstawy wymiaru składki a w konsekwencji podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli zadeklarowany przychody przekraczające najniższą podstawę wymiaru składki i okres ubezpieczenia chorobowego był krótki. Celem wprowadzenie tych zmian jest ograniczenie nadużyć z związku z ustalaniem wysokiej podstawy wymiaru a w rezultacie wypłat wysokich świadczeń. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2014 r. z wyjątkiem ustalania podstawy wymiaru składki, ponieważ regulacje te miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK