| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

Zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia umożliwia ograniczenie kosztów prowadzenia działalności. Przy zawieraniu umowy zlecenia należy pamiętać, żeby była ona prawidłowo skonstruowana i nie narażała przedsiębiorcy na pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak zawrzeć prawidłową umowę zlecenia?


Urlop przy umowie zlecenia


Zleceniobiorcy nie przysługuje z tytułu umowy zlecenia urlop wypoczynkowy. Jednak przy zleceniach długotrwałych spotykamy się z dniami wolnymi dla zleceniodawcy. Dni wolne od wykonywania zlecenia są dopuszczalne, jednak nigdy nie mogą być nazywane urlopem i do ich stosowania nie może być wykorzystywany kodeks pracy. Aby skutecznie ustrzec się przed uznaniem dni wolnych za urlop można w umowie zlecenia zastrzec obowiązek odpracowania dni wolnych.


Co grozi za zawarcie umowy zlecenia zamiast umowy o pracę?


Z powództwem do sądu pracy w celu ustalenia stosunku pracy może wystąpić zleceniodawca jak i inspekcja pracy. Zawarcie umowy zlecenia zamiast umowy o pracę można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie i czyn ten ma charakter wykroczenia jednorazowego. Zgodnie bowiem z art. 281 pkt 1 kodeksu pracy, kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

 
Zobacz: Kontrola wystawionych zaświadczeń lekarskich

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK