| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ma na celu chronić interesy pracownika lub pracodawcy, w zależności która ze stron stosunku pracy złożyła wypowiedzenie umowy. Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Od czego zależy długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę?


Długość okresów wypowiedziana umowy o pracę zależy od rodzaju zawartej umowy o pracę, czasu na jaki umowa została zawarta oraz okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Dla długości okresu wypowiedzenia istotne jest bowiem czy zawarta umowa o pracę jest na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo nieobecnego pracownika, na czas wykonywania konkretnego zadania czy też jest to umowa na okres próbny.


W przypadku umów terminowych ważny jest czas na jaki umowa została zawarta, a przy umowie na czas nieokreślony istotny jest okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony


Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi on odpowiednio 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy, 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy, 3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat


W przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony istotne znaczenie ma okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a stał się on pracodawcą w dotychczasowych stosunkach pracy z pracownikami, jak również jeśli jest on następcą prawnym wcześniejszego pracodawcy.


Zobacz: Przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia


Okres wypowiedzenia umowy na czas próby


Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie, 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.


Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa


Okres wypowiedzenia umowy na czas określony


Jeśli chodzi o umowę na czas określony, ulega ona rozwiązaniu z upływem terminu na jaki została zawarta. Wcześniejsze wypowiedzenie umowy na czas określony będzie wiązało się z okresem wypowiedzenia jedynie w przypadku, gdy umowa terminowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jak również jeżeli zastrzeżenie takie zostało w umowie zamieszczone. Jeżeli warunki te są spełnione okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi 2 tygodnie.


Zobacz: Pracownicy tymczasowi z agencji pracy


Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo


Umowa na zastępstwo zawierana jest w razie potrzeby zastąpienia pracownika, który jest nieobecny w pracy, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona. Umowa na zastępstwo zawierana jest na czas nieobecności pracownika. Przy tym rodzaju umowy okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK