| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Formy wypłaty wynagrodzeń

Formy wypłaty wynagrodzeń

Wynagrodzenie powinno być wypłacane pracownikom w formie pieniężnej. Możliwe jest jednak wypłacanie wynagrodzenia w innej formie. W jakiej formie można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

Gotówka

Co do zasady wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Jeżeli inne zapisy zawiera układ zbiorowy pracy lub, gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie, wynagrodzenie za pracę może być wtedy spełnione w inny sposób np. przelewem na konto bankowe pracownika.

Przelew na konto

Pomimo ogromnej przewagi wypłat bezgotówkowych na konto pracownika, należy pamiętać, że wypłata wynagrodzenia w formie bezgotówkowej może mieć miejsce tylko za uprzednią zgoda pracownika. W przypadku braku tej zgody, wypłata wynagrodzenia musi odbyć się do rąk pracownika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pracownik może w każdej chwili wycofać swoją zgodę na przelewanie wynagrodzenia na konto bankowe.

Pracodawca przelewając wynagrodzenie na konto jest zobowiązany dokonać tego na tyle wcześniej aby środki pieniężne wpłynęły na konto pracownika w dniu ustalonym jako termin wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Do rąk małżonka

Istnieje również możliwość upoważnienia przez pracownika innej osoby do odbioru wynagrodzenia za pracę. Pełnomocnictwo takie dla celów dowodowych powinno być sporządzone w formie pisemnej.

Zobacz: Forma wypłaty wynagrodzenia

Pracodawca nie może wypłacić wynagrodzenia za pracę małżonkowi pracownika, który nie posiada pełnomocnictwa.

Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy małżonek dysponuje odpowiednim nakazem sądowym lub działa za małżonka, z którym pozostaje we wspólnym pożyciu, w razie przemijającej przeszkody, która go dotyczy, chyba że małżonek ten sprzeciwi się pobieraniu jego wynagrodzenia za pracę. Sprzeciw ten jest skuteczny wobec pracodawcy, jeżeli był mu wiadomy.

Pracodawca nie może z własnej woli wypłacić wynagrodzenia pracownika jego żonie na jej wniosek. Wypłata wynagrodzenia żonie jest niemożliwa, nawet w sytuacji, gdy pracodawca ma świadomość, że pracownik część wypłaty przeznaczy na  zakup alkoholu i pracodawca jest przekonany o słuszności postępowania jego  żony.

W celu otrzymywania wynagrodzenia przysługującego mężowi, żona powinna wystąpić do Sądu Rejonowego - Wydział Rodzinny i Nieletnich z wnioskiem  o nakazanie wypłaty wynagrodzenia za pracę małżonka drugiemu małżonkowi.

Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG

Sądowy nakaz wypłaty wynagrodzenia małżonkowi

Z możliwości  sądowego nakazania wypłaty wynagrodzenia małżonek może skorzystać, gdy :

1) małżonek nie przyczynia się do „zaspakajania potrzeb rodziny”, poprzez przeznaczanie swojego wynagrodzenia na  zakup alkoholu, gry hazardowe, zakupy niekontrolowane;

2) małżonkowie pozostają aktualnie we „wspólnym pożyciu”, czyli nie został orzeczony miedzy nimi rozwód ani separacja.

Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK