| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Systemy zatrudniania cudzoziemców

Systemy zatrudniania cudzoziemców

Systemy zatrudniania cudzoziemców w Polsce zostały określone w kilku aktach prawnych. Najważniejszą procedurą w zatrudnieniu jest system zezwoleń na pracę, jednakże prawo polskie przyznaje możliwość zatrudnienia cudzoziemców bez konieczności uzyskania takiego zezwolenia.


Praca bez zezwolenia


Drugim istotnym systemem zatrudniania obcokrajowców w Polsce jest system uproszczony, zgodnie z którym można zatrudnić cudzoziemca bez zezwolenia na pracę. Osoby, które mogą skorzystać zostać zatrudnione na takich zasadach są enumeratywnie wymienione w rozporządzeniu MPiPS z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Treść § 1 pkt. 22 tego rozporządzenia zawiera ważną regulację dotyczącą możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Mołdowy na okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających im wykonywanie pracy, na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej. Warunkiem jest, aby przed podjęciem przez cudzoziemca pracy powiatowy urząd pracy, właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, zarejestrował pisemne oświadczenie tego podmiotu o zamiarze powierzenia wykonywania pracy temu cudzoziemcowi.


Nowości w zatrudnieniu cudzoziemców


Zmiany w sposobie zatrudniania cudzoziemców ma wprowadzić nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. W projekcie założeń Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje wprowadzenie elastycznego instrumentu dla ministrów, który pozwoli na określenie zarówno krajów objętych tzw. procedurą oświadczeniową jak również zawodów, które byłyby objęte tą procedurą. Celem zastosowania takiej metody jest możliwość uzupełnienia niedoboru pracowników na polskim rynku i pozyskanie nowych pracowników. Drugą istotną kwestią , którą obejmowałaby nowelizacja jest zobowiązanie pracodawców do uwzględnienia warunków pracy (zawartych w oświadczeniu) w umowie z cudzoziemcem. Ma to służyć ochronie rynku pracy poprzez np. ograniczenie w zaniżaniu wynagrodzeń cudzoziemców. Chodzi o faktyczne zapewnienie deklarowanych warunków. Celem projektowanych przepisów jest możliwość zapewnienia bardziej skutecznej kontroli tych podmiotów, która nadużywają obowiązujące przepisy w celu ułatwienia pobytu w Polsce.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Kadry i ZUS

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK