| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Nowa ustawa antykryzysowa

Nowa ustawa antykryzysowa

Nowa ustawa antykryzysowa. Juz niedługo pracodawcy będa mogli skorzystać z rozwiązań jakie mają być wprowadzone w celu ochrony miejsc pracy. Jakie rozwiązania przewiduje projekt drugiej ustawy antykryzysowej?

 Pracodawcy będący przedsiębiorcami będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań antykryzysowych, które zawarte są w projekcie ustawy o zczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.


Zastosowanie nowej ustawy antykryzysowej


Rozwiązania znajdujące się w nowej ustawie antykryzysowej będą mogli wykorzystywać pracodawcy:


1. u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych - nie mniej jednak niż o 15 procent.


2. którzy zalegają z regulowaniem zobowiązań podatkowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, FP, z wyjątkiem przypadku, gdy:

  - zadłużony przedsiębiorca zawarł porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności albo

  - zaleganie w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, FP powstało w okresie spadku obrotów gospodarczych, a przedsiębiorca dołączył do wniosku o przyznanie świadczeń plan spłaty zadłużenia, przewidujący jego pełną spłatę,


3.  którzy nie mogą ogłosić upadłości.


Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy


Umowa z marszałkiem województwa


Pomoc dla pracodawców będzie udzielana na podstawie umowy. Umowa ta będzie zawierana pomiędzy spełniajacym wymagania pracodawcą a właściwym marszałkiem województwa. 


3 sposoby pomocy


Pomoc w ramach nowej ustawy antykryzysowej będzi udzielana pracodawcom na 3 sposoby.


Pierwszym sposobem będzie możliwość skorzystania z przestoju ekonomicznego. Będzie to okres, w którym wynagrodzenie dla pracownika będzie finansowane w części przez pracodawcę, a w części przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Drugim sposobem pomocy będzie możliwość obniżenia czasu pracy przy jednoczesnym, proporcjonalnym obniżeniu wynagrodzenia za pracę. Czas pracy będzie można obniżyć maksymalnie do 1 pełnego wymiaru czasu pracy. Przy tym sposobie nie będzie potrzebne dokonanie wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę.


Trzeci sposób będzie polegał na możliwości sfinansowania świadczeń pracowniczych z FGŚP. Pracodawca będzie mógł się ubiegać o częściowe dofinansowanie do wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego, a także uzyskać świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy. 

 
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK