| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Nowa ustawa antykryzysowa

Nowa ustawa antykryzysowa

Nowa ustawa antykryzysowa. Juz niedługo pracodawcy będa mogli skorzystać z rozwiązań jakie mają być wprowadzone w celu ochrony miejsc pracy. Jakie rozwiązania przewiduje projekt drugiej ustawy antykryzysowej?

 Pracodawcy będący przedsiębiorcami będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań antykryzysowych, które zawarte są w projekcie ustawy o zczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.


Zastosowanie nowej ustawy antykryzysowej


Rozwiązania znajdujące się w nowej ustawie antykryzysowej będą mogli wykorzystywać pracodawcy:


1. u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych - nie mniej jednak niż o 15 procent.


2. którzy zalegają z regulowaniem zobowiązań podatkowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, FP, z wyjątkiem przypadku, gdy:

  - zadłużony przedsiębiorca zawarł porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności albo

  - zaleganie w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, FP powstało w okresie spadku obrotów gospodarczych, a przedsiębiorca dołączył do wniosku o przyznanie świadczeń plan spłaty zadłużenia, przewidujący jego pełną spłatę,


3.  którzy nie mogą ogłosić upadłości.


Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy


Umowa z marszałkiem województwa


Pomoc dla pracodawców będzie udzielana na podstawie umowy. Umowa ta będzie zawierana pomiędzy spełniajacym wymagania pracodawcą a właściwym marszałkiem województwa. 


3 sposoby pomocy


Pomoc w ramach nowej ustawy antykryzysowej będzi udzielana pracodawcom na 3 sposoby.


Pierwszym sposobem będzie możliwość skorzystania z przestoju ekonomicznego. Będzie to okres, w którym wynagrodzenie dla pracownika będzie finansowane w części przez pracodawcę, a w części przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Drugim sposobem pomocy będzie możliwość obniżenia czasu pracy przy jednoczesnym, proporcjonalnym obniżeniu wynagrodzenia za pracę. Czas pracy będzie można obniżyć maksymalnie do 1 pełnego wymiaru czasu pracy. Przy tym sposobie nie będzie potrzebne dokonanie wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę.


Trzeci sposób będzie polegał na możliwości sfinansowania świadczeń pracowniczych z FGŚP. Pracodawca będzie mógł się ubiegać o częściowe dofinansowanie do wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego, a także uzyskać świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy. 

 
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK