| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden z możliwych sposobów rozwiązania stosunku pracy. Obie strony stosunku pracy mogą rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny jak również na czas nieokreślony.

Rozwiązanie umowy o pracę

 
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest możliwe w przypadku umowy na czas nieokreślony jak i w umowach na czas próbny.

Możliwość rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem może mieć miejsce zarówno z inicjatywy pracownika jak i pracodawcy. Strony stosunku pracy są w tym przypadku jednakowo uprawnione. Nie można jednak zapomnieć, że pracownik może dokonać wypowiedzenia w tym trybie w każdym czasie, przy zachowaniu pisemnej formy wypowiedzenia umowy o pracę oraz zachowując właściwy okres wypowiedzenia.

Pracodawca chcący rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem musi dodatkowo przestrzegać przepisów, które nie pozwalają w każdym czasie zwolnić pracownika. Chodzi tu m.in. o czteroletni okres przedemerytalnej ochrony przed zwolnieniem czy niemożność zwolnienia pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie.


Zobacz:
Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę


Okres wypowiedzenia umowy o pracę

 
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje z upływem okresu wypowiedzenia. W zależności od rodzaju umowy o pracę oraz czasu jej trwania różnie kształtuje się długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

 
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas próby uzależniony jest od długości okresu próby. W przypadku, gdy okres próby nie przekracza 2 tygodni - okres wypowiedzenia wynosi 3 dni. Gdy okres próby jest dłuższy niż 2 tygodnie - okres wypowiedzenia trwa 1 tydzień. Gdy okres próby wynosi 3 miesiące - okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie.


Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik byl zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesiecy. W przypadku, gdy pracownik u danego pracodawcy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy - okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata okres wypowiedzenia takiego pracownika wynosi 3 miesiące.


Do okresu zatrudnienia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na skutek przeniesienia pracownika do wykonywania odpowiedniej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a pracownik nie został uznany za niezdolnego do pracy.

 
Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy wlicza się także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Może być to np. przypadek przejścia zakładu pracy na nowego właściciela.


Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

 
Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK