| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Walka z bezrobociem - jak rząd chce zwiększyć liczbę miejsc pracy?

Walka z bezrobociem - jak rząd chce zwiększyć liczbę miejsc pracy?

Rosnące bezrobocie jest jednym z największych problemów z jakim boryka się nasze Państwo. Sprawdź jakie działanie podejmuje Rząd, aby zwiększyć liczbę miejsc pracy.

Elastyczny czas pracy

Okres rozliczeniowy czasu pracy wydłużamy z obecnych nie więcej niż 4 miesięcy do maksymalnie 12 miesięcy. Dzięki temu pracodawca mając mniej zleceń ograniczy czas pracy pracowników np. do 7 godzin dziennie i wcześniej puści ich do domu. Kiedy pojawi się więcej zamówień, załoga zostanie w pracy odpowiednio dłużej. Ważne, żeby wszystko sumowało się w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Na tym nie koniec zmian. Wprowadzamy również ruchomy czas pracy. Pracownicy będą mogli zaczynać pracę np. w poniedziałek o godzinie 8.00 rano, we wtorek i w środę o 11.00, a w czwartek i piątek znów o 8.00. Dajemy też możliwość rozpoczynania pracy np. między godziną 8.00 a 11.00. To szczególnie ważne we wszystkich publicznych instytucjach, ale i w całym sektorze usługowym.

Płatne staże i nie tylko.

Urzędy pracy na walkę z bezrobociem dostaną w 2013 aż 4,7 mld zł. To o 1,2 mld zł więcej niż w 2012. Najwięcej pieniędzy urzędy mogą przeznaczyć na sfinansowanie bezrobotnym staży u pracodawców - aż 1,2 mld zł wobec 763 mln zł rok wcześniej.

Na refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy i na start firmy będą mogły wydać nieco ponad 1 mld zł. Przed rokiem było to 674 mln zł.

Więcej środków urzędy mają również na szkolenia dla osób szukających pracy - 367 mln zł wobec 188 mln zł w 2012 r.

Prace interwencyjne, społecznie użyteczne i roboty publiczne pochłoną w tym roku ponad 0,5 mld zł. Do tej puli pieniędzy trzeba jeszcze dodać 3,7 mld zł na zasiłki dla bezrobotnych i 1,8 mld zł na zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

Reforma urzędów pracy

Urzędy pracy muszą być bardziej efektywne. Wprowadzone zostanie tzw. profilowanie osób bezrobotnych, aby lepiej diagnozować potrzeby ludzi szukających pracy. Osoby bezrobotne będą przypisywane do odpowiedniej grupy, a urząd pracy zaproponuje im odpowiednie wsparcie (oferty pracy, staże, szkolenia, pomoc prywatnej agencji pracy). Taki system sprawdził się m.in. w Niemczech, które uchodzą za wzór w reformowaniu publicznych urzędów pracy.

Ponadto w urzędach pojawią się nowe formy wsparcia osób bezrobotnych: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, trójstronne umowy szkoleniowe, mentoring, pożyczka na utworzenie miejsca pracy lub start działalności gospodarczej, poręczanie zobowiązań finansowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Pracy.

Specjalne programy skierowane zostaną do młodych bezrobotnych: obniżenie dla pracodawców kosztów zatrudnienia osób w wieku do 30 lat (refundacja składek za bezrobotnych podejmujących pierwszą pracę, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych), opieka indywidualnego doradcy klienta w urzędach pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK