| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Walka z bezrobociem - jak rząd chce zwiększyć liczbę miejsc pracy?

Walka z bezrobociem - jak rząd chce zwiększyć liczbę miejsc pracy?

Rosnące bezrobocie jest jednym z największych problemów z jakim boryka się nasze Państwo. Sprawdź jakie działanie podejmuje Rząd, aby zwiększyć liczbę miejsc pracy.

Wynagrodzenia pracowników urzędów będą powiązane z efektami ich pracy.

Zobacz: Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

Ułatwienia dla pracodawców, ochrona pracowników

Firmy, których obroty spadły o co najmniej 15 proc. będą mogły liczyć na pomoc państwa. Dostaną dopłaty do tzw. postojowego. Państwo dopłaci pracodawcy połowę pensji minimalnej. To tyle, ile wynosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych - 794 zł. Drugie tyle wyłoży pracodawca. Dzięki temu pracownicy nie zasilą grona bezrobotnych. Nie straci także państwo: przez pewien czas dopłaci do wynagrodzeń, ale tyle samo musiałoby wydać na zasiłki dla zwolnionych osób.

Wstępne szacunki mówią, że pieniędzy wystarczy na pomoc dla blisko 100 tys. pracowników. Dopłaty wyniosłyby wówczas między 400 a 500 mln zł. Rozwiązania chwalą zarówno związki, jak i pracodawcy.

Linia gwarancyjna dla firm

Ruszył już program gwarancji kredytowych prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Z gwarancji mogą korzystać przedsiębiorcy należący do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalna kwota jednej gwarancji wynosi 3,5 mln zł, ale nie więcej niż 60 proc. kwoty kredytu.

Firmy mogą przeznaczyć kredyt na finansowanie swojej działalności bieżącej. Zabezpieczą w ten sposób swoją płynność i unikną ryzyka zatorów płatniczych. Wszystkie formalności związane z uzyskaniem gwarancji załatwiane są w banku przedsiębiorcy. Za gwarancje udzielone do końca 2013 przedsiębiorca nie płacił żadnych opłat, w kolejnym roku prowizja wyniesie tylko 0,5 proc. od kwoty gwarancji (prowizja rynkowa wynosi prawie 2 proc.). Według szacunków BGK, z gwarancji skorzysta ok. 50 tys. firm.

Zobacz: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Student z firmą

Minister pracy i polityki społecznej chce do 2014 r. wdrożyć ofertę dla studentów ostatniego roku studiów umożliwiającą im, dzięki niskooprocentowanemu kredytowi, założenie działalności gospodarczej.

Studenci mogliby wziąć niskooprocentowany, w części umarzalny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego lub - w przypadku mniejszych projektów - otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Projekty miałyby być rekomendowane przez kadrę uczelni wyższej.

441 mld z UE

Polski rząd wynegocjował 441 mld zł w nowym budżecie Unii Europejskiej. Część tych pieniędzy trafi na rozwój przedsiębiorczości i - co za tym idzie - tworzenie nowych miejsc pracy.

Dzięki funduszom unijnym w latach 2007-2013 powstało 270 tys. nowych miejsc pracy, 150 tys. nowych firm i wsparto 23 tys. istniejących przedsiębiorstw.

 Zobacz: Łączenie własnej działalności z pracą na etacie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK