| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

Przedsiębiorcy mają możliwość składania wniosków do ZUS w sprawie interpretacji przepisów ubezpieczeniowych. Jak złożyć wniosek do ZUS o interpretację przepisów?

Wniosek o interpretację przepisów


Jedynie przedsiębiorca ma prawo wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych. Zgodnie z prawem przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. W przypadku spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub jednoosobowej spółki z o.o. wniosek składany jest przez spółkę, gdyż wspólnicy nie są w tych przypadkach przedsiębiorcami.


W przypadku spółki cywilnej wniosek może być złożony przez wspólników, gdyż spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą.


Zobacz: Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę


We wniosku o interpretację przepisów wnioskodawca musi przedstawić stan faktyczny, którego ma dotyczyć interpretacja. We wniosku musi się również znaleźć interpretacja danego stanu przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że nie można wnioskować o interpretację bez podania własnego stanowiska w danej sprawie.


Wniosek musi być koniecznie podpisany przez przedsiębiorcę lub osobę uprawnioną do jej reprezentowania.


WAŻNE


Wniosek o interpretację przepisów przez ZUS nie może być złożony przez biuro rachunkowe, które obsługuje przedsiębiorcę.


W złożonym wniosku musi być podany aktualny adres siedziby lub zamieszkania przedsiębiorcy. Jest to ważne m.in. z powodu możliwości odwoływania się od wydanej interpretacji. Odwołanie nie będzie bowiem możliwe jeśli pismo zaginie albo przez dłuższy czas nie będzie przebywał w siedzibie firmy, co uniemożliwiało mu zapoznanie się z jego treścią.


Jeżeli wniosek okaże się niekompletny, ZUS wezwie wnioskodawcę do jego uzupełnienia.


Zobacz: Na co przeznaczyć środki z zfśs


Jakie przepisy wyjaśni ZUS?


Wniosek przedsiębiorcy musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy. ZUS jest organem właściwym do interpretacji przepisów z zakresu spraw dotyczących:

1. podleganiu ubezpieczeniom społecznym,

2. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

3. Funduszu Pracy oraz

4. Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Co więcej ZUS interpretuje przepisy co do stopy procentowej składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i obowiązku opłacania i podstawy wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.


Warto wskazać, że ZUS nie wydaje interpretacji dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku złożenia wniosku dotyczącego składek zdrowotnych ZUS prześle go do odpowiedniego oddziału NFZ, o czym pisemnie zawiadomi wnioskodawcę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Interpretacja przepisów unijnych


Przedsiębiorca może również we wniosku występować w celu ustalania, które przepisy - krajowe czy innego kraju Unii - są właściwe w konkretnym przypadku. Co więcej przedsiębiorca może wnioskować o interpretację przepisów unijnych, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Interpretacja tych rozporządzeń może być przydatna przy delegowaniu pracownika do pracy w krajach członkowskich Unii Europejskiej.


Zobacz: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK