| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wynagrodzenie za nieobecność podczas wypowiedzenia

Wynagrodzenie za nieobecność podczas wypowiedzenia

Pracownikowi w okresie wypowiedzenia należy się wynagrodzenie. Jego wysokość będzie uzależniona od liczby dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. z powodu choroby, a także liczby dni nieobecności nieusprawiedliwionej, np. z powodu porzucenia pracy.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem jest oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). Okres wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę i od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W okresie wypowiedzenia, który jest normalnym okresem zatrudnienia wliczanym do stażu pracy, pracownik ma obowiązek świadczyć pracę na rzecz pracodawcy, a pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie takie, jakie otrzymywał przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jednak z różnych przyczyn w okresie wypowiedzenia wynagrodzenie pracownika może się różnić od wynagrodzenia otrzymywanego przed jego dokonaniem.

Wynagrodzenie za urlop podczas okresu wypowiedzenia


W trakcie biegnącego okresu wypowiedzenia pracownicy często wykorzystują przysługujące im urlopy wypoczynkowe, zaległe i bieżące. Przepisy prawa pracy określają, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli (art. 1671 k.p.). Za ten okres pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie urlopowe, obliczane według zasad wskazanych w rozporządzeniu MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób obliczenia wynagrodzenia urlopowego jest uzależniony od tego, z jakich składników - stałych czy zmiennych - składa się wynagrodzenie pracownika.


Zobacz: Samozatrudnienie - alternatywa dla umowy o pracę

 


W okresie wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę, pracownikowi przysługuje również zwolnienie na poszukiwanie pracy. Ma do niego prawo pracownik, którego okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie. W okresie 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia wymiar zwolnienia wynosi 2 dni robocze, a w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, także w sytuacji jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 k.p. - 3 dni robocze. Za udzielone wolne dni na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, do obliczenia którego stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.


Porzucenie pracy


Kodeks pracy w obecnym brzmieniu nie zawiera przepisów dotyczących porzucenia pracy przez pracownika. Takie przepisy obowiązywały przed 1996 r. i traktowały porzucenie pracy jako wygaśnięcie stosunku pracy. Obecnie porzucenie pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i może pociągać za sobą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wybór, w jaki sposób rozstać się z pracownikiem, należy do pracodawcy, nie ulega jednak wątpliwości, że za okres przypadający po porzuceniu przez pracownika pracy wynagrodzenie mu nie przysługuje. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.). Do obliczania wynagrodzenia w miesiącu, w którym pracownik porzucił pracę, będzie miał zastosowanie § 12 rozporządzenia MPiPS w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.


Zobacz: Zatrudnianie na pół etatu - dodatkowe obowiązki pracodawcy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK