REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Michał Jarosik

REKLAMA

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeżeli jednak została zawarta z aktualnym pracodawcą wykonawcy dzieła lub gdy jest wykonywana na rzecz pracodawcy, wówczas wykonawca dzieła do celów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik. Przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło podlega oskładkowaniu na takich samych zasadach, jak przychody pracownicze.

Na podstawie umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania dzieła, a zamawiający do wypłaty ustalonego wynagrodzenia (art. 627 Kodeksu cywilnego). Przedmiotem pracy jest w tym przypadku stworzenie dzieła. Dzieło to może mieć zarówno charakter materialny, jak i niematerialny. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, ponieważ polega na wytworzeniu przedmiotu, który w momencie zawarcia umowy nie istnieje i ma powstać w określonej przez strony przyszłości. Umowa tego rodzaju, co do zasady, nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami - ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

REKLAMA

Wykonawca dzieła będący pracownikiem

W zakresie ubezpieczeń społecznych obowiązuje szersza definicja pojęcia „pracownik” niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Za pracownika uważana jest nie tylko każda osoba zatrudniona w ramach stosunku pracy, ale również wykonawca dzieła (także zleceniobiorca), który zamówione (zlecone) prace wykonuje na podstawie umowy o dzieło (zlecenia) zawartej z własnym pracodawcą. Również w sytuacji, gdy umowa o dzieło nie została zawarta z pracodawcą, jednak prace na podstawie takiej umowy pracownik wykonuje na rzecz swojego pracodawcy, przychód uzyskany z jej tytułu jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy.

WAŻNE!

Umowa o dzieło jest wykonywana przez wykonawcę na rzecz własnego pracodawcy wówczas, gdy to pracodawca jest ostatecznym odbiorcą rezultatów pracy zamówionych w ramach umowy o dzieło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawca (płatnik) nie ma obowiązku odrębnego zgłoszenia do ubezpieczeń swojego pracownika z tytułu zawarcia umowy o dzieło. Wynagrodzenie z umowy o dzieło uwzględnia w raportach ZUS RCA, składanych za ubezpieczonego z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. Składki rozlicza się i opłaca od łącznej kwoty przychodu - z umowy o pracę i umowy o dzieło - na ogólnych zasadach obowiązujących w odniesieniu do pracowników.

Ustawa systemowa nie zawiera żadnych dodatkowych ograniczeń w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym co do rodzaju zawieranej umowy o dzieło, zakresu prac, rodzaju zamawianego dzieła, długości jej trwania. Jeżeli jest to umowa o dzieło zawarta z własnym pracodawcą, kwota uzyskiwanego z tej umowy przychodu powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Warto dodać, że umów cywilnoprawnych zawartych z osobami, którym pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego lub urlopu macierzyńskiego, nie traktuje się jak umów zawartych z własnym pracodawcą. Tym samym - wyjątkowo - nie ma obowiązku opłacania składek od umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem w okresie tych urlopów.

Korzyści (+)

Przychód z umowy o dzieło zawartej przez pracodawcę z pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym nie podlega oskładkowaniu.

Wynagrodzenie za wykonanie dzieła nie będzie doliczane do podstawy oskładkowania z tytułu umowy o pracę również w przypadku, gdy umowa o dzieło jest wykonywana przez pracownika na rzecz własnego pracodawcy, ale realizowana w ramach prowadzonej przez pracownika działalności gospodarczej. Warunkiem jest, aby przychód z umowy o dzieło był opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej (a nie z działalności wykonywanej osobiście).

Dzieło wykonywane na rzecz pracodawcy

Może się zdarzyć, że osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zawiera umowę o dzieło z innym podmiotem. Jednak pracę w ramach tej umowy wykonuje na rzecz własnego pracodawcy, nie zaś na rzecz podmiotu, z którym umowa została zawarta. Zdarza się to wówczas, gdy między firmami istnieje powiązanie biznesowe lub kapitałowe.

 Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA