| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakich danych osobowych może żądać pracodawca

Jakich danych osobowych może żądać pracodawca

Kodeks pracy wyraźnie precyzuje – jakich danych można żądać zarówno od kandydatów na stanowisko pracy, jak i osób zatrudnionych. W obydwu przypadkach katalog ten jest zamknięty.


Za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Zalicza się do nich nie tylko imię, nazwisko i adres osoby, ale również przypisane jej numery, informacje o cechach fizjologicznych, umysłowych, ekonomicznych, kulturowych i społecznych, w tym również dane biometryczne.

Od osób ubiegających się o zatrudnienie można wymagać podania: imienia (imion) i nazwiska, imion rodziców, daty urodzenia, miejsca zamieszkania (adresu do korespondencji), wykształcenia oraz przebiegu dotychczasowego zatrudnienia.

Zakres informacji, których firma ma prawo żądać od zatrudnionych, jest szerszy. Obejmuje bowiem również numer PESEL oraz daty urodzenia dzieci, ale tylko wówczas, kiedy jest to konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. Pracownicy udostępniają je w formie oświadczenia, pracodawca ma jednak prawo żądać ich udokumentowania.

Uzyskać można wyłącznie te dane osobowe, które wymienione są w kodeksie pracy lub gdy inny przepis prawa wyraźnie tak stanowi. Oznacza to, że pozostałe informacje, dotyczące sfery życia prywatnego zatrudnionych, pozostają dla pracodawcy niedostępne.

W przypadku ustalania praw osoby zatrudnionej do świadczeń socjalnych na przetwarzanie danych osobowych zezwala art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Kwestią dyskusyjną i kłopotliwą dla zatrudnionych oraz kandydatów są sytuacje, w których muszą dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. Zdarza się to nawet w przypadku zawodów i stanowisk, które nie znajdują uzasadnienia do tak daleko idącej ostrożności. Wówczas można nie wyrazić zgody, gdyż te informacje nie wchodzą w zakres katalogu uregulowanego w art. 221 kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK