| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników zawarte w Kodeksie pracy przewidują wiele przywilejów, które przysługują pracownikom uzupełniającym swoją wiedzę. Zakres przywilejów uzależniony jest od tego, czy pracownik dokształca się z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą, czy też czyni to na własną rękę.

Zgoda na finansowanie przez pracodawcę wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników nie jest jedynym sposobem na wywiązywanie się przez pracodawcę z obowiązku nałożonego przez przepisy prawa pracy. Pracodawca może tworzyć warunki pracy sprzyjające kształceniu pracowników np. poprzez odpowiednie dostosowywanie indywidualnego czasu pracy. Także w ten sposób realizuje swój obowiązek. Należy jednak pamiętać, że przepisy prawa pracy nakazują równe traktowanie wszystkich pracowników, także w zakresie dostępności rozwoju zawodowego:

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 183a § 1 k.p.).

Szczegółowe warunki (prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika), na jakich odbywa się kształcenie, muszą mieć odzwierciedlenie w sporządzonej na piśmie umowie. Kodeks pracy przewiduje zwolnienie z zawarcia pisemnej umowy tylko w przypadku, gdy pracodawca nie wymaga od pracownika pozostawania w stosunku pracy przez określony (maksymalnie trzy lata) czas po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Sprecyzowanie w umowie wydatków na naukę, które pracodawca finansuje pracownikowi, jest istotne, ponieważ ułatwia prawidłowe rozliczenia w zakresie podatku dochodowego (świadczenia przyznane pracownikowi na kształcenie zawodowe są zwolnione z podatku).

Uprawnienia pracownika, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uzależnione są od tego, czy dzieje się to za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy czy bez inicjatywy/zgody pracodawcy.

Za zgodą/z inicjatywy pracodawcy

Bez zgody/inicjatywy pracodawcy

1. Urlop szkoleniowy, udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze:

6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,

6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,

6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

2. Prawo zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

1. Zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia.

2. Urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a pracownikiem.

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK