| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pozorna umowa o pracę

Pozorna umowa o pracę

Pozorność umowy o pracę zachodzi, gdy strony, nie mając zamiaru faktycznego wykonywania pracy, zawierają jednak umowę w celu objęcia pracownika ubezpieczeniem społecznym. Umowa pozorna jest z mocy prawa nieważna.


Pozorność umowy o pracę ocenia się na podstawie art. 83 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p. W art. 83 § 1 k.c. zostało wskazane, że nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone w celu ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. Pozorność to jedna z wad oświadczeń woli. Wada ta polega na świadomym i swobodnym złożeniu pozornego oświadczenia woli drugiej stronie, która o pozorności tej wie i zgadza się na nią. W sposób zamierzony strony dążą do stworzenia na zewnątrz wrażenia powstania skutków prawnych wynikających z podejmowanej czynności prawnej, podczas gdy skutków tych nie chcą wywołać. Pozorność prowadzi do nieważności czynności prawnej.

Umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, jeżeli przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a podmiot wskazany jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy, czyli strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków wypełniających treść stosunku pracy (por. wyrok SN z 12 maja 2011 r., II UK 20/11, M.P.Pr. 2011/11/608-611). O pozornej umowie o pracę możemy mówić także wówczas, gdy praca jest świadczona na innej podstawie niż umowa o pracę, np. umowa-zlecenie, umowa o dzieło (por. wyrok SN z 8 lipca 2009 r., I UK 43/09, niepubl.). O pozorności oświadczeń woli o zawarciu umowy o pracę nie można mówić, gdy pracownik podjął pracę i ją wykonywał, a pracodawca tę pracę przyjmował (por. wyrok SN z 18 stycznia 2007 r., II UK 110/06, niepubl.).

Celem zawierania pozornych umów jest zazwyczaj objęcie zatrudnionego pracowniczym ubezpieczeniem społecznym. Najczęściej chodzi tutaj o uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego przez kobiety w ciąży albo zmniejszenie wysokości składek, jakie zatrudniony byłby zobowiązany odprowadzać z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Cel zawarcia umowy o pracę w postaci osiągnięcia świadczeń z ubezpieczenia społecznego nie jest sprzeczny z ustawą, ale nie może to oznaczać akceptacji dla nagannych i nieobojętnych społecznie zachowań oraz korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych przy zawarciu umowy o pracę na krótki okres przed zajściem zdarzenia powodującego uprawnienie do świadczenia (np. urodzenie dziecka) i ustaleniu wysokiego wynagrodzenia w celu uzyskania świadczeń obliczonych od tej podstawy (wyrok SN z 18 października 2005 r., II UK 43/05, OSNP 2006/15-16/251).

Charakter zatrudnienia może być zweryfikowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku ustalenia, że nawiązana umowa o pracę była pozorna, wydaje on decyzję stwierdzającą, że dana osoba nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. W kolejnej decyzji odmawia jej prawa do wypłaty świadczeń z tych ubezpieczeń, a jeżeli takie zostały już wypłacone - żąda zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK