| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych

Kiedy pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych

Ustalenie prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, określenie ich wysokości oraz ich wypłata należą do obowiązków płatnika składek bądź ZUS. O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada br. Natomiast wynagrodzenie chorobowe pracownik otrzymuje zawsze wyłącznie z zakładu pracy, bez względu na stan zatrudnienia.

Liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, od której jest uzależnione przyznanie podmiotowi uprawnień do ustalania wysokości oraz wypłaty zasiłków, ustala się na każdy rok kalendarzowy, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia, według stanu osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku. O tym, kto jest zobowiązany do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w 2011 r., decydowała liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2010 r. Natomiast o uprawnieniach do ustalania i wypłacania świadczeń w 2012 r. będzie decydował stan zatrudnienia osób ubezpieczonych na 30 listopada 2011 r.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca na 30 listopada 2011 r. zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, w 2012 r. będzie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

PRZYKŁAD

Zakład pracy na 30 listopada 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 15 osób, dlatego wypłaty świadczeń chorobowych w 2010 r. dokonywał ZUS. Od czerwca 2010 r. liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego wzrosła do 25 osób i stan ten utrzymywał się na 30 listopada 2010 r. W związku z tym, że zakład zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych na 30 listopada 2010 r., w 2011 r. zakład ten jest zobowiązany do ustalania prawa i wypłacania świadczeń swoim ubezpieczonym w czasie trwania zatrudnienia.

Jeżeli płatnik składek na 30 listopada nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustala się na pierwszy miesiąc, w którym dokonał takiego zgłoszenia.

Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

PRZYKŁAD

Władysław P. od 1 października 2010 r. prowadzi jednoosobowo firmę budowlaną. W związku z wygranym przetargiem, od 1 czerwca 2011 r. zatrudnił 5 pracowników, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego. Jeden z pracowników 17 października 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 35 dni. W związku z tym, że pracodawca na 30 listopada 2010 r. nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, o tym, czy jest uprawniony do wypłaty świadczeń, decyduje stan zatrudnienia na pierwszy miesiąc dokonania takiego zgłoszenia, a więc na czerwiec 2011 r. W czerwcu br. pracodawca zatrudnił 5 osób, zatem jest zwolniony z obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczenia społecznego dla swoich pracowników. Wypłatę zasiłku musi przekazać do ZUS zgodnie z siedzibą płatnika.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 11.09.2014

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

świadczenia chorobowe
świadczenia chorobowe

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK