| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych

Kiedy pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych

Ustalenie prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, określenie ich wysokości oraz ich wypłata należą do obowiązków płatnika składek bądź ZUS. O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada br. Natomiast wynagrodzenie chorobowe pracownik otrzymuje zawsze wyłącznie z zakładu pracy, bez względu na stan zatrudnienia.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca na 30 listopada 2011 r. zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, w 2012 r. będzie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

PRZYKŁAD

Zakład pracy na 30 listopada 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 15 osób, dlatego wypłaty świadczeń chorobowych w 2010 r. dokonywał ZUS. Od czerwca 2010 r. liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego wzrosła do 25 osób i stan ten utrzymywał się na 30 listopada 2010 r. W związku z tym, że zakład zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych na 30 listopada 2010 r., w 2011 r. zakład ten jest zobowiązany do ustalania prawa i wypłacania świadczeń swoim ubezpieczonym w czasie trwania zatrudnienia.

Jeżeli płatnik składek na 30 listopada nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustala się na pierwszy miesiąc, w którym dokonał takiego zgłoszenia.

Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

PRZYKŁAD

Władysław P. od 1 października 2010 r. prowadzi jednoosobowo firmę budowlaną. W związku z wygranym przetargiem, od 1 czerwca 2011 r. zatrudnił 5 pracowników, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego. Jeden z pracowników 17 października 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 35 dni. W związku z tym, że pracodawca na 30 listopada 2010 r. nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, o tym, czy jest uprawniony do wypłaty świadczeń, decyduje stan zatrudnienia na pierwszy miesiąc dokonania takiego zgłoszenia, a więc na czerwiec 2011 r. W czerwcu br. pracodawca zatrudnił 5 osób, zatem jest zwolniony z obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczenia społecznego dla swoich pracowników. Wypłatę zasiłku musi przekazać do ZUS zgodnie z siedzibą płatnika.

Zmiana liczby ubezpieczonych po 30 listopada

Liczba osób zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku lub na pierwszy miesiąc dokonania takiego zgłoszenia decyduje o uprawnieniu do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego przysługujących ubezpieczonym w danym roku kalendarzowym. Zmiana liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia po 30 listopada lub w kolejnych miesiącach po pierwszym miesiącu, w którym dokonano takiego zgłoszenia, zarówno gdy nastąpił wzrost zatrudnienia powyżej 20 ubezpieczonych, jak też spadek do 20 lub mniejszej liczby ubezpieczonych, nie ma znaczenia na przyznane wcześniej uprawnienia do ustalania i wypłacania świadczeń.

Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 11.09.2014

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

świadczenia chorobowe
świadczenia chorobowe

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Kowalska

Adwokat w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. W kancelarii odpowiada za prawną analizę sytuacji rodzinnych i opiekuńczych klientów i przygotowanie oraz realizowanie przyjętej taktyki procesowej. Z sukcesem zakończyła kilkaset spraw rodzinnych i spadkowych, których liczba stale wzrasta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK