| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Od 28 lipca 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które wprowadza zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji oraz Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem cudzoziemców z tych państw można zatrudniać bez zezwolenia przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w kolejnych 12 miesiącach, przy czym okres ten dotyczy pracy łącznie u wszystkich pracodawców.

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców oraz że nie ma możliwości zaspokojenia swoich potrzeb kadrowych, korzystając z lokalnego rynku pracy.

 

Nowe przepisy mają zastosowanie wyłącznie do pracy tymczasowej. Uproszczona procedura dopuszczania cudzoziemców do polskiego rynku pracy dotyczy migracji zarobkowych o charakterze krótkookresowym i cyrkulacyjnym. W związku z tym została zniesiona możliwość powierzania cudzoziemcowi pracy na okres powyżej 6 miesięcy, jeżeli posiada on w tym czasie zezwolenie na pobyt na czas oznaczony w związku z wykonywaniem innej pracy na terenie Polski niż będąca przedmiotem oświadczenia.

 

Nowe przepisy rozszerzyły krąg podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę o nauczycieli języków obcych pracujących w:

• ośrodkach (ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, młodzieżowe ośrodki wychowawcze oraz inne wymienione w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty),

• kolegiach (kolegia pracowników służb społecznych, kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych wymienione w art. 2 pkt 11, art. 77 ust. 1 ustawy o systemie oświaty).

 

Ponadto po wejściu z życie nowych przepisów zezwolenia na pracę nie muszą posiadać cudzoziemcy będący sportowcami. Do tej pory zezwolenie nie było im potrzebne, jeśli praca sportowca polegająca na reprezentowaniu pracodawcy w trakcie zawodów sportowych miała charakter okazjonalny. Taki zapis powodował rozbieżności w ustaleniu, jaką pracę należałoby uznać za okazjonalną. Nowy przepis doprecyzował to pojęcie i od 28 lipca br. nie muszą posiadać zezwolenia sportowcy wykonujący pracę dla podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zawodami sportowymi, jeżeli praca ta nie przekracza łącznie 30 dni w roku kalendarzowym.

 

Podstawa prawna:

• art. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty - Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę - Dz.U. Nr 155, poz. 919

Karolina Jagielska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK