| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy za Boże Ciało trzeba oddać pracownikowi dzień wolny?

Czy za Boże Ciało trzeba oddać pracownikowi dzień wolny?

Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu. Czy w związku z tym, że pracownik ma wolne czwartki na podstawie swojego rozkładu powinniśmy mu wyznaczyć jeszcze inny dzień wolny za święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 23 czerwca br.?

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin

W czerwcu 2011 r. występują 4 pełne tygodnie, zatem 4 x 40 godz. = 160 godzin.

 

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku

W czerwcu 2011 r. są dwa takie dni, tj. 29 i 30 czerwca, zatem 160 godz. + 16 godz. = 176 godzin.

 

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela lub w dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy

W czerwcu 2011 r. występują dwa święta, tj. 12 czerwca (pierwszy dzień Zielonych Świątek) i 23 czerwca (Boże Ciało), które przypadają odpowiednio w niedzielę i w czwartek. Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników. Natomiast święto Bożego Ciała obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy, który wyniesie: 168 godz. (176 godz. - 8 godz.).

 

Tak obliczony wymiar czasu pracy dla pracowników niepełnoetatowych należy zmniejszyć proporcjonalnie do ich wymiaru etatu. Jeżeli Państwa pracownik pracuje na 1/2 etatu, to w czerwcu br. powinien przepracować 84 godziny (1/2 etatu x 168 godz.). Ponieważ Państwa pracownik pracuje po 8 godzin w poniedziałki i środy i 4 godziny w piątek, to w czerwcu br. wypracuje 88 godzin. Przedstawia to poniższy harmonogram:

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Aby pracownik wypracował w czerwcu br. swój wymiar czasu pracy, tj. 84 godziny, powinien mieć w tym miesiącu skróconą pracę o 4 godziny, np. w któryś poniedziałek lub środę, albo wolny jeden z piątków.

 

Podstawa prawna:

• art. 130 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »