REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot składek za pracowników oddelegowanych za granicę

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Zwrot opłaconych składek za pracowników delegowanych za granicę jest możliwy dopiero po stwierdzeniu – prawomocną decyzją ZUS lub wyrokiem sądowym – że pracownicy ci powinni być ubezpieczeni wyłącznie w kraju, w którym wykonywali pracę, a nie w Polsce (wyrok Sądu Najwyższego z 19 maja 2011 r., I UK 403/10).

 

REKLAMA

 

Przedsiębiorstwo G., prowadzące działalność w branży budowlanej jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wysyłało swoich pracowników do pracy w Niemczech. W 2003 r. firma wystąpiła do ZUS o wydanie poświadczenia o podleganiu przez pracowników polskim przepisom ubezpieczeniowym. W tym okresie obowiązywała jeszcze umowa między PRL a RFN z 25 kwietnia 1973 r. o ubezpieczeniu społecznym pracowników wysłanych przejściowo na obszar drugiego państwa (Dz.U. z 1974 r. Nr 42, poz. 250). Na jej podstawie ZUS poświadczył podleganie ubezpieczeniu polskiemu pracowników za I kwartał 2003 r. Za pozostałe trzy kwartały 2003 r. poświadczenia nie wydał, ale nadal składki były wpłacane do ZUS. Wkrótce po przystąpieniu Polski do UE w 2004 r. firma wystąpiła do ZUS z żądaniem zwrotu nadpłaconych składek za 2003 r. ZUS odmówił i sprawa trafiła do sądu.

 

Orzeczenia sądów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Sąd I instancji podzielił stanowisko ZUS i oddalił odwołanie. Inaczej orzekł sąd apelacyjny, który uznał, że składki za II-IV kwartał 2003 r. nie powinny być opłacane w Polsce. Zmienił więc decyzję ZUS nakazując zwrot tych składek, ale oddalił odwołanie w zakresie składek za I kwartał 2003 r., wskazując, że obowiązuje tu nadal poświadczenie ZUS. Firma G. skierowała więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, która została w całości oddalona.

 

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wskazał, że sporne składki są przedmiotem poświadczenia ZUS w kwestii ustalenia prawa właściwego do ubezpieczenia danych pracowników. Poświadczenie to jest wydawane na podstawie art. 11 rozporządzenia Rady EWG Nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie. Poświadczenia tego nie należy traktować jako „oświadczenia wiedzy organu”, czyli zwykłego zaświadczenia, lecz jako decyzję ZUS w rozumieniu art. 83 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Decyzja ta pozostaje więc w obrocie prawnym dopóty, dopóki nie zostanie zmieniona lub uchylona w trybie odwoławczym. Oznacza to, że żądanie zwrotu nienależnie opłaconych składek powinno być poprzedzone pozytywnie rozpatrzonym odwołaniem od decyzji ZUS w przedmiocie poświadczenia prawa właściwego. Jeżeli poświadczenie nie zostało uchylone ani zmienione, to składek nie można uznać za nienależnie opłacone.

 

Wnioski dla pracodawcy

 

Każdy spór dotyczący tego, czy składki za pracowników polskich delegowanych za granicę zostały nienależnie opłacone, powinien być poprzedzony rozstrzygnięciem, czy w ogóle pracownicy powinni podlegać polskim przepisom. Jeżeli ZUS stwierdził o podleganiu polskim przepisom, to właśnie to poświadczenie powinno być najpierw „skasowane” przez wyrok sądowy. Dopiero po uzyskaniu orzeczenia, że zatrudnieni polscy pracownicy powinni być ubezpieczeni za granicą, można żądać od ZUS zwrotu składek.

 

Michał Culepa

specjalista ds. pracowniczych

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA