| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wypowiedzenie zmieniające do umowy o pracę

Wypowiedzenie zmieniające do umowy o pracę

 Czy pracodawca ma prawo w czasie biegnącego wypowiedzenia zmienić warunki pracy na gorsze; niższe wynagrodzenie, inne stanowisko pracy?

NIE. W okresie biegnącego wypowiedzenia warunków pracy i płacy pracodawca nie ma prawa obniżyć wynagrodzenia pracownika. Do wypowiedzenia warunków pracy i płacy stosuje się przepisy w zakresie wypowiadaniu umów a zatem w zakresie obniżenia wynagrodzenia za pracę wypowiedzenie zmieniające wywoła skutek dopiero po upływie 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

TAK. W okresie biegnącego już wypowiedzenia warunków pracy i płacy pracodawca ma prawo polecić pracownikowi wykonywanie pracy na innym stanowisku pracy. Muszą być jednakże spełnione przesłanki o których mowa w art. 42 § 4 KP. Po pierwsze musi to być uzasadnione szczególnymi potrzebami zakładu pracy, po drugie nie może przekraczać okresu 3 miesięcy i po trzecie musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.

Powracając do kwestii wypowiedzenia zmieniającego do jego skuteczności przepis art. 42 § 2 wymaga aby pracodawca wskazał jakie nowe warunki umowy proponuje pracownikowi w miejsce dotychczasowych. Pismo zawierające wypowiedzenie warunków pracy i płacy powinno zawierać pouczenie, iż pracownik do połowy okresu wypowiedzenia powinien złożyć oświadczenie czy przyjmuje zaproponowane warunki czy też odmawia ich przyjęcia. Brak powyższego pouczenia skutkuje tym, iż pracownik będzie miał czas do złożenia powyższego oświadczenia do końca okresu wypowiedzenia. Przyjęcie nowych warunków pracy i płacy oznacza, iż po upływie okresu wypowiedzenia pracownik pozostaje nadal w zatrudnieniu ale już na nowych zasadach. Natomiast odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy skutkuje rozwiązaniem się umowy o pracę. Oznacza to, iż po stronie pracodawcy powstaje obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy. Ponieważ do wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy stosuje się przepisy o wypowiadaniu umów o pracę pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach wynikających z przepisów prawa pracy dotyczących wypowiadania poszczególnych umów o pracę oraz w przypadkach wskazanych w ustawie o konsultacjach związkowych.

Podstawa prawna: art. 42 Kodeksu pracy

Ewa Przybylak

Aplikant Radcowski

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »