| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak udzielać urlopu na żądanie

Jak udzielać urlopu na żądanie

Urlop na żądanie jest szczególnym rodzajem urlopu wypoczynkowego, który przysługuje w wymiarze 4 dni na każdy rok kalendarzowy. Dni urlopu na żądanie nie zwiększają wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, a dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok kalendarzowy.

Jest to urlop mieszczący się w ramach urlopu wypoczynkowego, do którego odnoszą się odmienne zasady wykorzystywania. Ta część urlopu musi być udzielona pracownikowi na każde jego żądanie, które może być wyrażone na piśmie lub zgłoszone ustnie - osobiście pracodawcy, ale także np. telefonicznie, faksem, pocztą elektroniczną itp.

Pracownik może zażądać udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia i nie musi podawać przyczyny uzasadniającej żądanie. Czterech dni urlopu nie należy obejmować planem urlopów, gdyż termin ich wykorzystania nie podlega wcześniejszemu ustaleniu z pracodawcą.

Pracownik może wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie jednorazowo albo pojedynczo.

Do urlopu udzielanego na żądanie nie stosuje się zasady proporcjonalności. Oznacza to, że nie ma znaczenia kiedy ustaje stosunek pracy, czy w połowie czy pod koniec roku kalendarzowego, pracownik może zawsze zażądać udzielenia 4 dni tego urlopu. Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonym w art. 1672 k.p. nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzysta w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie w pełnym wymiarze 4 dni, to pozostałe dni nie zwiększają wymiaru urlopu na żądanie w kolejnym roku kalendarzowym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK