| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy możemy zwolnić takiego pracownika z pracy?

Jeżeli pracownik powołany do służby przygotowawczej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny i upływ okresu próbnego przypadałby po powołaniu pracownika do służby przygotowawczej, umowę o pracę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy ulega rozwiązaniu z upływem terminu określonego w umowie (art. 118 ust. 5 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do służby przygotowawczej, jest zobowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy (art. 122 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Na okres trwania służby pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. W czasie trwania urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Na wniosek pracownika, któremu doręczono kartę powołania do służby przygotowawczej, pracodawca jest zobowiązany udzielić mu 2 dni zwolnienia od pracy. Pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas takiego zwolnienia. Nie ma jednak przeszkód, żeby pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie na własny koszt za czas takiego zwolnienia.

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

• art. 118-133 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 ze zm.).

Ewa Łukasik

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »