| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak wynagradzać pracowników za pracę w okresie, w którym nastąpiła zmiana czasu letniego na zimowy

Jak wynagradzać pracowników za pracę w okresie, w którym nastąpiła zmiana czasu letniego na zimowy

W naszym zakładzie pracownicy są zatrudnieni w systemie podstawowym czasu pracy. Pracują na 3 zmiany. Jakie wynagrodzenie mamy wypłacić pracownikom, którzy będą pracować na nocnej zmianie z 30 na 31 października br. w godz. 22.00–6.00, kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy? Przepracują wtedy o 1 godzinę dłużej, niż mają zaplanowane w rozkładzie czasu pracy, i nie wiemy, jakie wynagrodzenie im się za tę godzinę należy.


rada

Pracownicy wykonujący pracę od godz. 22.00 do 6.00 z 30 na 31 października br. będą ją świadczyć przez 9 godzin. Przepracują zatem 1 godzinę nadliczbową, za którą muszą Państwo wypłacić im normalne wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem i 20% dodatkiem za pracę w nocy. Zamiast 100% dodatku mogą Państwo udzielić pracownikom czasu wolnego.

uzasadnienie

Zmiana czasu letniego na zimowy, która w 2010 r. nastąpi w nocy z 30 na 31 października, spowoduje wydłużenie czasu pracy pracowników wykonujących w tym okresie pracę w porze nocnej. Przesunięcie zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00 w tym dniu będzie miało taki skutek, że pracownicy, pomimo zaplanowania ich czasu pracy pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00, będą wykonywali ją w rzeczywistości nie przez 8, lecz przez 9 godzin.

Prowadzona w Państwa zakładzie ewidencja czasu pracy musi odzwierciedlać faktyczny czas pracy tych pracowników oraz rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin. Wykazując w ewidencji pracę od godz. 22.00 do 6.00 z 30 na 31 października br., muszą Państwo jednocześnie zrobić adnotację wskazującą na przepracowanie przez pracowników 9, a nie 8 godzin. Takie postępowanie jest niezbędne dla zachowania podstawowej funkcji ewidencji czasu pracy, pozwalającej na ustalenie na jej podstawie w sposób prawidłowy wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą pracownika.

WAŻNE!

W ewidencji czasu pracy pracownikowi pracującemu w nocy podczas zmiany czasu letniego na zimowy trzeba odnotować dodatkową godzinę pracy przepracowaną w związku z przesunięciem czasu.

Pracownikowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy, który będzie wykonywał pracę z 30 na 31 października br. w godz. 22.00-6.00, trzeba będzie zrekompensować pracę przez 1 godzinę nadliczbową. Pracodawca może to uczynić, wypłacając pracownikowi wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem lub udzielając w odpowiedniej proporcji czasu wolnego (art. 1511 § 1 Kodeksu pracy). W przypadku gdy to pracownik zwróci się z wnioskiem o czas wolny, to w zamian za pracę nadliczbową należy mu udzielić 1 godziny wolnej od pracy. Gdy pracownik nie złoży takiego wniosku, pracodawca będzie musiał do końca okresu rozliczeniowego zaplanować mu 1,5 godziny wolnego w zamian za pracę przez tę 1 godzinę nadliczbową (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy).

Pracownikowi, który pracuje w godz. 22.00-6.00, będzie przysługiwał również dodatek za pracę w nocy. Należy się on w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia (art. 1512 § 2, art. 1518 § 1 Kodeksu pracy). Pora nocna za pracę, w której przysługuje dodatek nocny, obejmuje 8 godzin między godz. 21.00 a godz. 7.00. Pracodawca ustala w przepisach wewnątrzzakładowych (regulamin pracy, układ zbiorowy), które 8 godzin w jego zakładzie będzie przypadało na porę nocną. Jeżeli w Państwa zakładzie pora nocna została ustalona między godz. 22.00 a godz. 6.00, to pracownik, który przepracuje 9 godzin pomiędzy tymi godzinami z 30 na 31 października br., otrzyma dodatek za pracę w porze nocnej za 9 godzin.

• art. 149 § 1, art. 1511 § 1 pkt 1, art. 1517 § 1, art. 1518 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228

• art. 2 ustawy z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej - Dz.U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144

• § 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2008 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009-2011 - Dz.U. Nr 236, poz. 1627

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »