| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak wypłacić wynagrodzenie za pracę w niedzielę

Jak wypłacić wynagrodzenie za pracę w niedzielę

Pracodawca polecił pracownikowi pracę w niedzielę. Na wniosek pracownika otrzyma on wolne za ten dzień w kolejnym miesiącu, a co za tym idzie w następnym okresie rozliczeniowym. Jak zapłacić wynagrodzenie pracownikowi w miesiącu, w którym pracował w niedzielę, a jak w kolejnym, kiedy odebrał dzień wolny? – pyta Czytelniczka z Rudy Śląskiej.


Pracodawca, który nie udzieli wolnego za pracę w niedzielę, powinien za taką dodatkową pracę zapłacić.

Rekompensata pracy w niedzielę następuje przez udzielenie w zamian dnia wolnego w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli. Wyjątkowo, jeżeli w wyżej wskazanym terminie nie jest możliwe udzielenie wolnego dnia w zamian za niedzielę, można dać pracownikowi dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Dopiero gdy i to okaże się niemożliwe, pracodawca ma prawo zapłacić za tę niedzielę jak za godziny nadliczbowe, tzn. za każdą godzinę pracy w takim dniu przyznać pracownikowi normalne wynagrodzenie oraz 100% dodatek (art. 15111 k.p.). Opisane sposoby są kodeksową możliwością rekompensaty pracy w niedzielę.

Czasem wolnym można natomiast zrekompensować nadgodziny (powstałe zarówno w „zwykłym” dniu, jak i te powstałe w wyniku dłuższej pracy w niedzielę). Za nadgodziny można pracownikowi zapłacić (oprócz normalnego wynagrodzenia) odpowiedno - 50 lub 100% dodatek za każdą godzinę nadliczbową. Ale dopuszczalne jest także zrekompensowanie godzin nadliczbowych udzieleniem czasu wolnego od pracy (art. 1511 § 1 k.p.). Może się to odbyć na pisemny wniosek pracownika albo nawet bez takiego wniosku.

Jeśli pracownik złoży stosowny wniosek, udziela mu się czasu wolnego według zasady „godzina za godzinę” (a zatem w proporcji 1:1) i niekoniecznie w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadły nadgodziny (pracownik ma prawo wnioskować o udzielenie czasu wolnego w okresie późniejszym).

Pracodawca może podjąć decyzję o udzieleniu czasu wolnego w zamian za godziny nadliczbowe, również bez wniosku pracownika. W takim wypadku czas wolny musi zostać udzielony najpóźniej do końca danego okresu rozliczeniowego, a wymiar czasu wolnego powinien być o połowę wyższy niż liczba przepracowanych nadgodzin (proporcja 1:1,5, np. 1,5 godziny za 1 godzinę pracy nadliczbowej).

W przypadku pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną wykorzystywanie czasu wolnego zamiast wypłaty dodatku za nadgodziny wiąże się z tym, że w miesiącu pracy nadliczbowej powinien on otrzymać stałą pensję powiększoną o wynagrodzenie za dodatkowe godziny pracy (bez dodatku).

Przykład

Pracownik w listopadzie przepracował 12 nadgodzin. Pracodawca udzielił mu wolnego w styczniu, czyli w tym samym okresie rozliczeniowym. Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 3100 zł. W związku z tym jego pensja wyniesie w listopadzie:

3100 zł - pensja podstawowa + (3100 zł : 160 godzin = 19,38 zł/godz. x 12 nadgodzin = 232,56 zł - wynagrodzenie za nadgodziny 3332,56 zł.

W styczniu pracownik, mimo że odbierze 18 godzin, a co za tym idzie będzie pracował o 18 godzin mniej, dostanie całe przysługujące mu wynagrodzenie, czyli 3100 zł.

Natomiast pensja pracownika wynagradzanego stawką godzinową jest ściśle uzależniona od tego, ile godzin w danym miesiącu pracuje. W związku z tym w obu miesiącach otrzyma on wynagrodzenie za tyle godzin, ile przepracował.

Przykład

Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 21 zł. W grudniu pracował dodatkowo przez 18 godzin. Zwrócił się do pracodawcy, aby zamiast wypłaty dodatku udzielił mu wolnego w styczniu. W związku z tym wynagrodzenie tego pracownika w grudniu wyniesie:

(21 zł x 168 godzin - wymiar w grudniu) + (21 zł x 18 godzin - godziny nadliczbowe) = 3528 zł + 378 zł = 3906 zł.

Natomiast w miesiącu odbioru wolnego za nadgodziny pracownik zarobi mniej. Będzie bowiem pracował nie przez 160 godzin (wymiar czasu pracy w styczniu 2010 r.), ale przez 142 godziny. W związku z tym otrzyma wynagrodzenie w wysokości 2982 zł.

Odpowiedziała Katarzyna Tomaszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK