| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?


W zakresie norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych stosuje się art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.). Z treści tego przepisu wynika, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast w przypadku osoby niepełnosprawnej, która została zaliczona do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, normy wynoszą 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. W sprawach nieuregulowanych w ww. ustawie stosuje się m.in. przepisy Kodeksu pracy (art. 66 ustawy). Oznacza to, że w zawartej umowie o pracę z osobą niepełnosprawną należy określić obowiązkowo wymiar czasu pracy (art. 29 § 1 pkt 4 k.p.).

Jeżeli osoba niepełnosprawna zostanie zatrudniona na tzw. etat cząstkowy (w omawianym przypadku jest to 1/2 etatu), w umowie należy umieścić zapis odnoszący się wyłącznie do wymiaru czasu pracy. Natomiast w indywidualnym rozkładzie trzeba rozpisać, w jakie dni pracownik będzie świadczył pracę. Należy pamiętać o tym, że liczba godzin do przepracowania będzie w każdym miesiącu zróżnicowana, co wynika z kalendarza. Informacje o systemie i rozkładzie czasu pracy oraz o przyjętym okresie rozliczeniowym czasu pracy ustalane są odpowiednio w układzie zbiorowym pracy, regulaminie bądź też w obwieszczeniu obowiązującym u danego pracodawcy (art. 150 k.p.).

Odpowiedziała Karolina Jagielska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK