| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zgłoszenie pomieszczeń pracy do inspekcji sanitarnej

Zgłoszenie pomieszczeń pracy do inspekcji sanitarnej

Zamierzam niebawem rozpocząć działalność gospodarczą. Wiem, że muszę dokonać licznych zgłoszeń, w tym do inspekcji sanitarnej. Jak wygląda pismo zgłaszające pracodawcę do inspektora sanitarnego, zgodnie z art. 209 k.p.? Czy można przyjąć, iż postanowienie o wcześniejszym odbiorze pomieszczenia magazynowo-biurowego jest jednocześnie potwierdzeniem takiego zgłoszenia?


ODPOWIEDŹ

Postanowienie o odbiorze danego pomieszczenia, którego dokonują inspektorzy sanitarni i pracy, nie można w żadnym wypadku traktować jako zgłoszenia wynikającego z art. 209 k.p.

WYJAŚNIENIE

Zgodnie z cytowanym przepisem pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany w terminie 30 dni zawiadomić o tym na piśmie m.in. właściwego inspektora sanitarnego. W informacji należy podać również miejsce, rodzaj i zakres prowadzonej działalności, przewidywaną liczbę pracowników, wymienić środki i procedury przyjęte dla spełnienia wymagań bhp dotyczących danej dziedziny. Taki obowiązek spoczywa na pracodawcy również w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, jej zaprzestania lub likwidacji, zmiany technologii lub produkcji. Nie ma jednak jednego obowiązującego formularza takiego zgłoszenia. Pomocniczy druk opracowała Państwowa Inspekcja Pracy. Można go znaleźć m.in. na stronach internetowych inspekcji pracy lub Głównego Inspektoratu Pracy. Z powodzeniem, po wprowadzeniu poprawek, można używać tych druków jako zgłoszenia do właściwego inspektora sanitarnego.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 209 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK