| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę

Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę

Pracownicy pracują w naszym zakładzie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w tym roku w sobotę. W jaki sposób i kiedy trzeba oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę?


RADA

Żeby oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę, należy wyznaczyć im cały dzień wolny w jednym z dni pracy. Dzień wolny powinien być udzielony w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto przypadające w sobotę.

UZASADNIENIE

Każde święto występujące w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Zatem również święto, które występuje w sobotę, obniża wymiar czasu pracy. Jest tak nawet w przypadku pracowników, którzy mają soboty wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Obowiązek obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin w przypadku święta występującego w sobotę powoduje, że pracownikowi trzeba oddać dodatkowo dzień wolny. Sobota jest bowiem w takim przypadku dla pracownika dniem wolnym od pracy z tytułu święta. Natomiast inny wyznaczony dzień wolny za święto przypadające w sobotę będzie dla pracownika dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca, wyznaczając dzień wolny za święto, powinien dać pracownikowi cały dzień wolny. Nie może natomiast wyznaczyć dnia wolnego w ten sposób, że skróci pracownikom pracę w poszczególnych dniach łącznie o 8 godzin. W takim przypadku będzie bowiem zgadzała się pracownikowi tylko liczba godzin, jaką ma do przepracowania, ale nie liczba dni wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 § 2 k.p. w związku z art. 129 § 1 k.p.).

PRZYKŁAD

Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Pracodawca za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w tym roku w sobotę, wyznaczył im wolne w ten sposób, że skrócił im pracę przez 4 dni o 2 godziny. Taki sposób oddania dnia wolnego za święto jest nieprawidłowy. Pracownicy nie będą mieli bowiem dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca może udzielić niektórym grupom pracowników czy poszczególnym działom dnia wolnego za święto w różnych terminach.

Pracodawca powinien wyznaczyć pracownikom dzień wolny za święto w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje (art. 129 § 1 k.p.). Jeżeli np. w Państwa zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, obejmujący okres od 1 października do 31 grudnia br., to pracownikom trzeba wyznaczyć dzień wolny właśnie w tym okresie. Wyznaczenie w tym przypadku dnia wolnego np. w styczniu 2010 r. będzie nieprawidłowe.

WAŻNE!

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć w okresie rozliczeniowym czasu pracy, w którym to święto występuje.

Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin z tytułu święta przypadającego w sobotę dotyczy pracowników bez względu na system czasu pracy, w jakim pracują. Tak więc pracodawca powinien obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin również tym pracownikom, którzy pracują w innych systemach czasu pracy niż system podstawowy.

W przypadku pracowników niepełnoetatowych obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela następuje nie o 8 godzin, tylko o liczbę godzin wynikającą z pomnożenia 8 godzin i wymiaru etatu danego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracownika na 1/4 etatu. Pracuje on od poniedziałku do piątku po 2 godziny w systemie podstawowym czasu pracy. W jego przypadku święto obniża wymiar czasu pracy o 2 godziny (8 godzin x 1/4 etatu). Pracodawca powinien oddać mu dzień wolny za święto przypadające w sobotę w dniu, w którym pracownik ma do przepracowania 2 godziny.

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto

Obliczając wymiar czasu pracy pracowników w grudniu br., należy:

Pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni występujących w grudniu br.

W grudniu br. przypadają 4 pełne tygodnie w okresie od 1 grudnia do 28 grudnia, a zatem 40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Dodać do otrzymanej w powyższy sposób liczby godzin iloczyn 8 godzin i pozostałych w grudniu br. dni wykraczających poza pełne tygodnie. Dotyczy to tylko dni przypadających od poniedziałku do piątku.

W grudniu br. są 3 takie dni: 29 grudnia (wtorek), 30 grudnia (środa) i 31 grudnia (czwartek), czyli 160 godzin + 3 x 8 godzin = 184 godziny.

Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w grudniu br. w innym dniu niż niedziela.

W grudniu br. są dwa takie święta: 25 i 26 grudnia, a zatem 184 godziny - 16 godzin = 168 godzin.

W grudniu br. przypada do przepracowania 168 godzin. W przypadku pracowników niepełnoetatowych obliczony w ten sposób wymiar czasu pracy obniżamy proporcjonalnie do etatu, np. dla pracownika pracującego na 1/4 etatu wymiar ten wyniesie 42 godziny (1/4 x 168 godzin).

• art. 129 § 1, art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK