| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę

Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę

Pracownicy pracują w naszym zakładzie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w tym roku w sobotę. W jaki sposób i kiedy trzeba oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę?


RADA

Żeby oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę, należy wyznaczyć im cały dzień wolny w jednym z dni pracy. Dzień wolny powinien być udzielony w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto przypadające w sobotę.

UZASADNIENIE

Każde święto występujące w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Zatem również święto, które występuje w sobotę, obniża wymiar czasu pracy. Jest tak nawet w przypadku pracowników, którzy mają soboty wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Obowiązek obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin w przypadku święta występującego w sobotę powoduje, że pracownikowi trzeba oddać dodatkowo dzień wolny. Sobota jest bowiem w takim przypadku dla pracownika dniem wolnym od pracy z tytułu święta. Natomiast inny wyznaczony dzień wolny za święto przypadające w sobotę będzie dla pracownika dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca, wyznaczając dzień wolny za święto, powinien dać pracownikowi cały dzień wolny. Nie może natomiast wyznaczyć dnia wolnego w ten sposób, że skróci pracownikom pracę w poszczególnych dniach łącznie o 8 godzin. W takim przypadku będzie bowiem zgadzała się pracownikowi tylko liczba godzin, jaką ma do przepracowania, ale nie liczba dni wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 § 2 k.p. w związku z art. 129 § 1 k.p.).

PRZYKŁAD

Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Pracodawca za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w tym roku w sobotę, wyznaczył im wolne w ten sposób, że skrócił im pracę przez 4 dni o 2 godziny. Taki sposób oddania dnia wolnego za święto jest nieprawidłowy. Pracownicy nie będą mieli bowiem dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca może udzielić niektórym grupom pracowników czy poszczególnym działom dnia wolnego za święto w różnych terminach.

Pracodawca powinien wyznaczyć pracownikom dzień wolny za święto w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje (art. 129 § 1 k.p.). Jeżeli np. w Państwa zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, obejmujący okres od 1 października do 31 grudnia br., to pracownikom trzeba wyznaczyć dzień wolny właśnie w tym okresie. Wyznaczenie w tym przypadku dnia wolnego np. w styczniu 2010 r. będzie nieprawidłowe.

WAŻNE!

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć w okresie rozliczeniowym czasu pracy, w którym to święto występuje.

Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin z tytułu święta przypadającego w sobotę dotyczy pracowników bez względu na system czasu pracy, w jakim pracują. Tak więc pracodawca powinien obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin również tym pracownikom, którzy pracują w innych systemach czasu pracy niż system podstawowy.

W przypadku pracowników niepełnoetatowych obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela następuje nie o 8 godzin, tylko o liczbę godzin wynikającą z pomnożenia 8 godzin i wymiaru etatu danego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracownika na 1/4 etatu. Pracuje on od poniedziałku do piątku po 2 godziny w systemie podstawowym czasu pracy. W jego przypadku święto obniża wymiar czasu pracy o 2 godziny (8 godzin x 1/4 etatu). Pracodawca powinien oddać mu dzień wolny za święto przypadające w sobotę w dniu, w którym pracownik ma do przepracowania 2 godziny.

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto

Obliczając wymiar czasu pracy pracowników w grudniu br., należy:

Pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni występujących w grudniu br.

W grudniu br. przypadają 4 pełne tygodnie w okresie od 1 grudnia do 28 grudnia, a zatem 40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Dodać do otrzymanej w powyższy sposób liczby godzin iloczyn 8 godzin i pozostałych w grudniu br. dni wykraczających poza pełne tygodnie. Dotyczy to tylko dni przypadających od poniedziałku do piątku.

W grudniu br. są 3 takie dni: 29 grudnia (wtorek), 30 grudnia (środa) i 31 grudnia (czwartek), czyli 160 godzin + 3 x 8 godzin = 184 godziny.

Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w grudniu br. w innym dniu niż niedziela.

W grudniu br. są dwa takie święta: 25 i 26 grudnia, a zatem 184 godziny - 16 godzin = 168 godzin.

W grudniu br. przypada do przepracowania 168 godzin. W przypadku pracowników niepełnoetatowych obliczony w ten sposób wymiar czasu pracy obniżamy proporcjonalnie do etatu, np. dla pracownika pracującego na 1/4 etatu wymiar ten wyniesie 42 godziny (1/4 x 168 godzin).

• art. 129 § 1, art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK