| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zrekompensować pracę wykonywaną powyżej 8 godzin w dniu wolnym od pracy

Jak zrekompensować pracę wykonywaną powyżej 8 godzin w dniu wolnym od pracy

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Ze względu na potrzeby zakładu pracy w sobotę przepracował 11 godzin. Za pracę w sobotę oddaliśmy mu dzień wolny. Jak zrekompensować pracownikowi 3 godziny pracy w sobotę przekraczające 8 godzin?


RADA

Za 3 godziny przepracowane powyżej 8 godzin w sobotę powinni Państwo wypłacić pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia (za każdą godzinę) lub oddać czas wolny. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracodawca ma obowiązek udzielenia, w uzgodnionym z pracownikiem terminie i do końca okresu rozliczeniowego, innego dnia wolnego od pracy (art. 1513 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Jednak odbiór dnia wolnego przez pracownika w przedstawionej sytuacji zrekompensuje mu tylko 8 godzin pracy w sobotę. Pracuje on bowiem po 8 godzin dziennie i odebranie dnia wolnego spowoduje, że nadal będzie miał nierozliczone 3 godziny pracy w sobotę.

Praca wykonywana w sobotę powyżej 8 godzin była jednocześnie pracą wykonywaną w godzinach nadliczbowych przekraczających normę dobową. Dlatego za 3 godziny przepracowane powyżej 8 godzin w sobotę pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50% wynagrodzenia (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Jeżeli nie chcą Państwo wypłacać pracownikowi wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, w zamian za przepracowane przez niego 3 godziny nadliczbowe, na pisemny wniosek pracownika, mogą Państwo udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy (art. 1512 § 1 k.p.).

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku powinni Państwo udzielić pracownikowi czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (art. 1512 § 2 k.p.). W omawianej sytuacji bez wniosku pracownika powinni Państwo udzielić mu w zamian za 3 godziny nadliczbowe czasu wolnego w wymiarze 4,5 godziny. Odbiór czasu wolnego nie może jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W przypadku udzielenia czasu wolnego w zamian za 3 godziny nadliczbowe przepracowane powyżej 8 godzin pracownikowi nie będzie już przysługiwać dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Udzielenie pracownikowi zastępczego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodniowego rozkładu czasu pracy powinno nastąpić niezależnie od liczby godzin przepracowanych przez pracownika w tym dniu. Dlatego w przypadku przepracowania w takim dniu np. 11 godzin, trzeba pracownikowi w razie oddania dnia wolnego, w którym było zaplanowane 8 godzin pracy, zrekompensować jeszcze dodatkowo czasem wolnym lub dodatkiem pracę powyżej 8 godzin. Natomiast w razie przepracowania w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia mniej niż 8 godzin i odbioru w zamian dnia wolnego, w którym pracownik ma zaplanowane 8 lub więcej godzin pracy, za niedopracowane godziny trzeba pracownikowi zapłacić wynagrodzenie przestojowe.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Pracodawca polecił pracownikowi pracę w sobotę, będącą dla niego dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownik pracował w sobotę 4 godziny. W takiej sytuacji również należy mu się za pracę w sobotę cały dzień wolny od pracy. Odbierając wolne za pracę przez 4 godziny w sobotę, w dniu, w którym pracownik miał zaplanowane 8 godzin pracy, będzie on miał niedopracowane 4 godziny. Za te nieprzepracowane 4 godziny należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie przestojowe (art. 81 Kodeksu pracy).

Gdy pracodawca nie będzie mógł osiągnąć porozumienia z pracownikiem w sprawie terminu odbioru dnia wolnego za pracę w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy lub gdy udzielenie takiego dnia będzie niemożliwe (np. gdy praca nadliczbowa wystąpi w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego), to pracownikowi należy wypłacić za taką pracę dodatek do wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin w podstawowym systemie czasu pracy. W zakładzie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy obejmujący pełne miesiące kalendarzowe. Pracodawca polecił pracownikowi pracę przez 11 godzin w sobotę 31 października br. Był to ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Pracodawca nie mógł więc oddać pracownikowi dnia wolnego za pracę w sobotę, tylko musi mu zapłacić za nią dodatki. W takim przypadku za pierwsze 8 godzin pracownik powinien otrzymać, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100%. Godziny te stanowią bowiem przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy (art. 1511 § 2 Kodeksu pracy). Natomiast za następne 3 godziny pracy w sobotę pracownik otrzyma dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy (art. 1511 § 1 Kodeksu pracy). Pracownik zarabia miesięcznie 1500 zł. W październiku br. jest do przepracowania 176 godzin. Za pracę w sobotę przez 11 godzin obliczamy wynagrodzenie wraz z dodatkami w następujący sposób:

Krok 1. Obliczamy stawkę godzinową wynagrodzenia, jaka przysługuje pracownikowi:

1500 zł : 176 godz. = 8,52 zł

Krok 2. Obliczamy wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za 11 godzin pracy w sobotę:

8,52 zł x 11 godz. = 93,72 zł

Krok 3. Obliczamy dodatek za nadgodziny za pierwsze 8 godzin pracy w sobotę:

8,52 zł x 8 godz. x 100% = 68,16 zł

Krok 4. Obliczamy dodatek za nadgodziny za 3 godziny nadliczbowe wykraczające poza 8 godzin pracy w sobotę:

8,52 zł x 3 godz. x 50% = 12,78 zł

Krok 5. Obliczamy łączne wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za pracę przez 11 godzin w sobotę:

93,72 zł + 68,16 zł + 12,78 zł = 174,66 zł.

Pracownik za pracę przez 11 godzin w sobotę zarobi 174 zł 66 gr.

• art. 81, 151, 1511, 1512 i 1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958

Małgorzata Mędrala

aplikant radcowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK