| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Koszty studiów pracowników

Koszty studiów pracowników

Jakie koszty jestem zobowiązany ponieść jako pracodawca, jeśli chciałbym wysłać dwie pracownice na studia podnoszące ich kwalifikacji? Czy w związku z tym powinienem zawrzeć z tymi pracownicami jakąś odrębną umowę? Czy koszty za dojazdy na zajęcia pokrywa również pracodawca? W jaki sposób są opodatkowane i oskładkowane koszty studiów pracownika w celu podniesienia kwalifikacji?


Regulację kwestii związanych z kierowaniem pracownika na studia w celu podniesienia jego kwalifikacji zawiera rozporządzenie MEN oraz MPiPS z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).

Zgodnie z § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia zakład pracy zawiera z pracownikiem umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron.

Pracownikowi skierowanemu na studia przez zakład pracy przysługują:

• obligatoryjnie - urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy w wymiarach określonych w § 7 przedmiotowego rozporządzenia, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy,

• fakultatywnie - zakład pracy może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności: zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, jeśli nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika, pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych, opłaty za naukę pobierane przez szkołę, udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego (§ 4 ust. 1 rozporządzenia).

Kwestia oskładkowania została uregulowana w rozporządzeniu MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika realizowanego na studiach wyższych nie stanowi podstawy oskładkowania (§ 2 ust. 1 pkt 29 ww. rozporządzenia).

Dofinansowanie nauki pracownika przez pracodawcę nie stanowi również podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Jednak należy pamiętać, że oskładkowaniu i opodatkowaniu podlegają wynagrodzenia otrzymywane za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy.

Odpowiedziała Karolina Jagielska

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »