| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca - emeryt, który rozpoczyna prowadzenie działalności

Jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca - emeryt, który rozpoczyna prowadzenie działalności

Od grudnia 2008 r. pobieram wcześniejszą emeryturę. Zamierzam otworzyć serwis usług komputerowych w formie działalności gospodarczej. Z zawodu jestem informatykiem, przez całe życie pracowałem na umowę o pracę. Czy poza złożeniem dokumentów rejestrujących w urzędzie gminy – wniosku EDG-1 – powinienem rejestrować się w ZUS, pomimo że mam prawo do emerytury i nie chcę płacić składek? Czy działalność wpłynie na wysokość wypłacanej emerytury?


RADA

Oprócz rejestracji działalności gospodarczej w urzędzie gminy ma Pan obowiązek poinformować wydział emerytalny w ZUS o podjęciu działalności i określić, jaki ona będzie miała wpływ na wypłatę emerytury. ZUS przygotował wzór formularza - „Oświadczenie o osiąganiu przychodu”. Wystarczy, że wypełni Pan ten formularz i prześle do właściwej placówki ZUS. Przez najbliższe dwa lata emerytura na pewno będzie wypłacana w pełnej wysokości.

UZASADNIENIE

Osoba, która rozpoczyna prowadzenie działalności zarobkowej, np. działalności gospodarczej, a jest uprawniona do emerytury, musi o tym fakcie powiadomić właściwą jednostkę ZUS wypłacającą świadczenie. Przedsiębiorca może to zrobić, wypełniając w tym celu specjalnie do tego przeznaczony druk ZUS Rw-73 „Oświadczenie o osiąganiu przychodu”.

Oświadczenie można złożyć również na zwykłej kartce papieru. Jednak ZUS Rw-73 może być pomocny dla osoby, która ma obowiązek złożyć w ZUS takie oświadczenie.

W oświadczeniu składanym w ZUS przedsiębiorca powinien wskazać, czy przychód ten będzie na tyle wysoki, że spowoduje zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia, czy też na tyle niski, że nie będzie miał wpływu na wysokość wypłacanej emerytury. Na podstawie oświadczenia ZUS:

• zawiesza wypłatę emerytury, albo

• zmniejsza wysokość wypłacanej emerytury, albo

• wypłaca emeryturę w pełnej wysokości.

Oświadczenie o zamiarze osiągania lub nieosiągania przychodu przedsiębiorca powinien złożyć przy rozpoczęciu działalności. Następnie w przypadku zmiany wysokości przychodu, która wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury, powinien ponownie poinformować ZUS. W tym celu powinien wypełnić aktualne oświadczenie na druku ZUS Rw-73. Po zakończeniu roku kalendarzowego (najpóźniej do końca lutego kolejnego roku) przedsiębiorca, który otrzymuje wcześniejszą emeryturę, musi złożyć oświadczenie o wysokości przychodu w całym poprzednim roku kalendarzowym, na podstawie którego ZUS dokonuje rozliczenia rocznego.

O podjęciu działalności i wysokości przychodu z tego tytułu nie musi informować ZUS przedsiębiorca-emeryt, który ukończył powszechny wiek emerytalny.

WAŻNE!

Przedsiębiorca uprawniony do emerytury, który ukończył powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna), nie ma obowiązku informowania ZUS o wysokości osiąganego przychodu.

Przykładowo wypełnione oświadczenie o zamiarze osiągania lub nieosiągania przychodu - ZUS Rw-73 składane przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą przedstawiamy na str. 82.

W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej ma Pan obowiązek wypełnić i złożyć w placówce ZUS wypłacającej emeryturę formularz ZUS Rw-73, oświadczając, że Pana zamiarem jest osiąganie przychodu w wysokości niepowodującej zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia. Na podstawie tego oświadczenia emerytura będzie nadal wypłacana w pełnej wysokości.

Przez pierwsze 24 miesiące działalności do przychodu, który ZUS będzie brał pod uwagę przy rozliczaniu Pana emerytury, będzie wliczana kwota 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. podstawa wymiaru składek dla osób rozpoczynających działalność). Przychód z działalności nie przekroczy ani 70% przeciętnego wynagrodzenia, ani 130% przeciętnego wynagrodzenia, dlatego nie spowoduje ani zmniejszenia, ani zawieszenia emerytury . Natomiast po upływie 24 miesięcy kalendarzowych od daty rozpoczęcia tej działalności będzie Pan musiał sprawdzać, czy kwota 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, od której prowadzący działalność opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Po upływie 24 miesięcy działalności będzie Pan musiał złożyć ponowne oświadczenie w ZUS, deklarując wysokość przychodu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK