| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca - emeryt, który rozpoczyna prowadzenie działalności

Jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca - emeryt, który rozpoczyna prowadzenie działalności

Od grudnia 2008 r. pobieram wcześniejszą emeryturę. Zamierzam otworzyć serwis usług komputerowych w formie działalności gospodarczej. Z zawodu jestem informatykiem, przez całe życie pracowałem na umowę o pracę. Czy poza złożeniem dokumentów rejestrujących w urzędzie gminy – wniosku EDG-1 – powinienem rejestrować się w ZUS, pomimo że mam prawo do emerytury i nie chcę płacić składek? Czy działalność wpłynie na wysokość wypłacanej emerytury?

Osoby uprawnione do emerytury mogą podjąć działalność zarobkową i uzyskiwać z tego tytułu przychód. Jeżeli jednak nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna, a działalność jest objęta ubezpieczeniem społecznym, przychód, który uzyskują, nie może być wysoki.

ZUS wypłaca emeryturę w pełnej wysokości, jeżeli przychód z działalności zarobkowej nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS. W przypadku osiągania wyższego przychodu, ale nieprzekraczającego 130% tego wynagrodzenia, ZUS zmniejsza kwotę wypłacanej emerytury o kwotę przekroczenia. Zmniejszenie nie może jednak przekroczyć maksymalnej kwoty zmniejszenia w danym okresie (w miesiącach marzec 2009 r. - luty 2010 r. kwota ta wynosi 467,09 zł). Co najmniej w takiej wysokości jest wypłacana emerytura.

Jeżeli emeryt osiąga przychód w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesza wypłatę emerytury.

Jedną z działalności, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, jest wykonywanie pozarolniczej działalności. Przychód uzyskiwany z tego tytułu wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury w wysokości, która stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przychodem branym pod uwagę przez ZUS jest zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. W 2009 r. kwota ta wynosi 1915,80 zł. W przypadku osób uprawnionych do opłacania składek na preferencyjnych zasadach podstawę wymiaru składek stanowi kwota 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2009 r. - 382,80 zł.

Oświadczenie o zamiarze osiągania lub nieosiągania przychodu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która ma ustalone prawo do emerytury, podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia emeryta-przedsiębiorcy wpływa przychód w wysokości, która stanowiłaby podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyby przedsiębiorca musiał opłacać składki z tego tytułu. Dla zawieszenia lub zmniejszenia emerytury nie ma natomiast znaczenia faktycznie uzyskany przychód z działalności gospodarczej lub przychód zadeklarowany dla celów podatkowych.

Aktualne kwoty mające wpływ na wypłatę emerytury dla prowadzących działalność gospodarczą

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WAŻNE!

Dla ZUS istotna jest kwota, od której przedsiębiorca opłaca lub opłacałby składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z pytania wynika, że zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą i nie prowadził Pan jej wcześniej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. W związku z tym przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy, gdyby nie uprawnienie do emerytury, byłby Pan zobowiązany opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podstawa ta jest i na pewno będzie niższa od 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w związku z tym emerytura za ten okres będzie przysługiwała w pełnej wysokości.

Po upływie okresu korzystania z preferencyjnej podstawy wymiaru składek, gdyby nie był Pan uprawniony do emerytury, byłby Pan zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. Prawdopodobnie podstawa ta również będzie niższa od 70% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, chyba że realne przeciętne wynagrodzenie będzie odpowiednio wyższe od wynagrodzenia prognozowanego.

• art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227

• art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6, art. 9 ust. 5, art. 18 ust. 8 oraz art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 71, poz. 609

• obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. - M.P. Nr 55, poz. 499

• obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 grudnia 2008 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2009 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia - M.P. Nr 97, poz. 850

Maria Gałecka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK