| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy można równocześnie prowadzić działalność gospodarczą i pobierać zasiłek macierzyński z ZUS

Czy można równocześnie prowadzić działalność gospodarczą i pobierać zasiłek macierzyński z ZUS

 Prowadzę działalność gospodarczą od 2006 r. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłam dopiero w sierpniu 2009 r. Nie zatrudniam pracowników. W październiku 2009 r. pójdę na urlop macierzyński. Chcę otrzymywać z ZUS zasiłek macierzyński i opłacać tylko składkę zdrowotną. Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego mogę równocześnie prowadzić działalność, tj. dokonywać zakupów i sprzedawać usługi, podpisywać faktury i umowy, czy w tym przypadku stracę prawo do zasiłku macierzyńskiego?


RADA

 Jeśli w dniu porodu będzie Pani podlegać ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba prowadząca działalność, uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego. Na to prawo nie będzie mieć wpływu prowadzenie działalności w okresie pobierania zasiłku.

UZASADNIENIE

Po urodzeniu dziecka może Pani równocześnie pobierać zasiłek macierzyński i wykonywać obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z tego powodu ZUS nie odmówi Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ponieważ nie jest pracownikiem (art. 180 Kodeksu pracy). Jednak brak prawa do urlopu macierzyńskiego nie oznacza równocześnie braku prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodzi dziecko.

Jeżeli w dniu porodu będzie Pani podlegała ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia porodu będzie Pani przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego płatnego przez 20 tygodni. W takim wymiarze ZUS wypłaca zasiłek macierzyński osobie prowadzącej pozarolniczą działalność, która w trakcie jednego porodu urodzi jedno dziecko.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego.

Nie ma znaczenia, czy osoba, która urodziła dziecko, podlegała w dniu porodu ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie czy obowiązkowo, ani okres trwania tego ubezpieczenia (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zasiłek macierzyński przysługuje nawet wtedy, gdy kobieta urodzi dziecko pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.

Wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 1 stycznia 2009 r.

Wykonywanie pracy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu na prawo do tego zasiłku.

WAŻNE!

ZUS nie może odmówić prawa do zasiłku macierzyńskiego z powodu wykonywania pracy zawodowej w tym czasie.

Na prawo do zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu, czy osoba ubezpieczona wykonuje pracę, z tytułu której uzyskała wcześniej prawo do zasiłku macierzyńskiego, czy wykonuje inną pracę.

ZUS przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego nie stosuje zasad dotyczących utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres, jeżeli osoba ubezpieczona w trakcie zwolnienia lekarskiego wykonywała pracę lub wykorzystywała zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »