| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Podwyżka wynagrodzenia z mocą wsteczną

Podwyżka wynagrodzenia z mocą wsteczną

Wsteczne zwiększenie wynagrodzenia pracowników powoduje, że wyrównanie trzeba wypłacić także byłym pracownikom.


Pracodawca jest suwerenny w kwestii przyznawania podwyżek swoim pracownikom. Może on więc zadecydować, że zwiększenie wynagrodzenia będzie obowiązywać nie od miesiąca, w którym podjął taką decyzję, ale także za miesiące poprzednie.

Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Ta kodeksowa zasada oznacza, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie „z dołu” po wykonaniu określonej pracy. Jeżeli pracodawca chce wypłacić pracownikom podwyżkę pensji z mocą wsteczną, wyrównanie wypłaca za te zakończone miesiące, w których podniósł wynagrodzenie.

Przykład

Pracodawca we wrześniu 2009 r. zadecydował, że 5 pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie minimalne, od maja 2009 r. będzie zarabiać 2000 zł. W związku z tym wyrównanie powinien wypłacić za miesiące od stycznia do sierpnia. We wrześniu zaś pracownicy ci otrzymają „normalną” pensję podwyższoną do 2000 zł.

W związku z tym pracodawca powinien wypłacić wyrównanie w wysokości 2896 zł (2000 zł - 1276 zł = 724 zł x 4 miesiące).

Decyzja o podwyższeniu wynagrodzenia z mocą wsteczną powoduje, że takie wyrównanie należy się wszystkim pracownikom, którzy w miesiącach objętych podwyżką świadczyli pracę. Może się zatem okazać, że pracodawca będzie musiał wziąć pod uwagę również byłych pracowników. W wyroku z 23 października 1996 r. (I PRN 94/96) Sąd Najwyższy stwierdził: „...w przypadku przyznania pracownikom podwyżek wynagrodzenia za pracę za okres wsteczny podwyżki te obejmują wszystkich pracowników, którzy w tym okresie wykonywali pracę i nieważne jest pozbawienie takich podwyżek osób, których stosunek pracy został już rozwiązany. Pogląd ten należy podzielić i rozszerzyć na wszystkie przypadki, w których pracownik wykonuje pracę w określonym okresie, a następnie zostają przyznane świadczenia wchodzące w skład szeroko rozumianego wynagrodzenia za pracę. Pominięcie przy przyznaniu takich świadczeń pracowników (byłych pracowników), którzy w tym okresie wykonywali pracę, tylko ze względu na fakt zakończenia stosunku pracy, czy np. fakt dokonania im wypowiedzenia umowy o pracę, należy uznać za sprzeczny z zasadą przysługiwania wynagrodzenia za pracę wykonaną, przysługiwania wynagrodzenia według ilości, rodzaju i jakości pracy, czy zasadą równego traktowania pracowników”.

W przypadku podwyżki pensji z mocą wsteczną na nowo należy również przeliczyć wypłacone pracownikowi świadczenia dodatkowe.

Sytuacja taka będzie miała miejsce wszędzie tam, gdzie do obliczenia składnika dodatkowego brane pod uwagę jest wynagrodzenie zasadnicze, czyli w przypadku:

• wynagrodzenia chorobowego,

• zasiłków,

• wynagrodzenia urlopowego,

• dodatków do wynagrodzenia, na które wpływ ma wynagrodzenie zasadnicze, np. premii.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK