| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak prawidłowo ustalić, za które osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat nie trzeba płacić składek na FP i FGŚP

Jak prawidłowo ustalić, za które osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat nie trzeba płacić składek na FP i FGŚP

Zatrudniamy w zakładzie produkcyjnym wielu doświadczonych pracowników. Wiemy z prasy, że pracodawcy zatrudniający osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat są zwolnieni z obowiązku płacenia za nie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na jakich zasadach przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia składek na te fundusze?

Którzy płatnicy składek od 1 lipca 2009 r. są zwolnieni ze składek na FP i FGŚP

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP po ukończeniu wieku 55 i 60 lat dotyczy nie tylko pracowników, ale m.in. również:

• osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą (tzw. chałupników),

• osób pracujących na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Zobacz: Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Zwolnienie po ukończeniu 50 lat

Kolejne warunki uprawniające do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP zostały określone dla osób, które ukończyły 50 lat (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn). W tym przypadku warunki do zwolnienia zostały określone bardziej restrykcyjnie.

Po pierwsze - zwolnienie to dotyczy wyłącznie pracowników, tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Warunki zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po drugie - pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za takiego pracownika tylko przez 12 miesięcy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym została z nim podpisana umowa o pracę.

Po trzecie - zwolnieniem mogą być objęci wyłącznie pracownicy, którzy zostali zatrudnieni po 30 czerwca br.

Po czwarte - w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pracownik musi być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny.

Po piąte - w momencie zatrudnienia pracownik musi mieć ukończony wiek 50 lat.

PRZYKŁAD

W zakładzie meblowym jest zatrudniony pracownik w wieku 51 lat. Osoba ta została zatrudniona od 1 czerwca 2009 r. Przez pół roku przed podjęciem zatrudnienia była zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Mimo że pracownik ten przez ponad 30 dni przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji osób bezrobotnych, pracodawca ma obowiązek opłacania za niego składek na FP i FGŚP, ponieważ pracownik został zatrudniony przed 1 lipca br.

PRZYKŁAD

Firma marketingowa zatrudniła 1 sierpnia br. doświadczonego pracownika w wieku 50 lat. Przed podjęciem zatrudnienia pracownik ten był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. W tym przypadku pracodawca nie będzie miał obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy począwszy od 1 września br. Pracodawca byłby zwolniony z opłacania składek od 1 sierpnia, gdyby pracownik został zatrudniony np. 30 lipca 2009 r.

• art. 104 ust. 1 pkt 1, art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 2, art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.),

• art. 1 pkt 75, art. 18, art. 40 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33).

Klaudia Konopka

specjalista ds. kadr i płac

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »