| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zatrudniać pracowników młodocianych

Jak zatrudniać pracowników młodocianych

Chcemy zatrudnić od 1 października br. pracownika młodocianego w celu nauki zawodu. Czy możemy podpisać z nim umowę na czas określony, ponieważ nie wiemy, czy ten pracownik się u nas sprawdzi? Z kim zawieramy taką umowę – z pracownikiem czy z jego rodzicami?

Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera się w terminie przyjęć kandydatów do zasadniczych szkół zawodowych. Jeżeli młodociany nie dokształca się w zasadniczej szkole zawodowej, umowa o pracę może być zawarta w innym terminie. Nauka zawodu trwa do 36 miesięcy, nie krócej jednak niż 24 miesiące.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna określać m.in.:

• rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy),

• czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,

• sposób dokształcania teoretycznego,

• wysokość wynagrodzenia.

Wzór umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do zawodu, trzeba go zatrudnić na czas nieokreślony. Przyuczenie młodocianego do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy. W odniesieniu do pracowników młodocianych - uczestników Ochotniczych Hufców Pracy okres zatrudnienia może być przedłużony do czasu ukończenia gimnazjum i trwać łącznie nie dłużej niż 22 miesiące.

• art. 190 § 1, art. 191, art. 194, art. 195 Kodeksu pracy,

• § 5, § 6, § 9, § 15, § 19 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.),

• § 2-4 rozporządzenia z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (DzU nr 214, poz. 1808 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »