| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS

Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS

Nasza pracownica od 12 maja br. jest nieobecna w pracy. Najpierw pobierała wynagrodzenie chorobowe, potem zasiłek chorobowy, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. W tym okresie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z umowy o pracę, tylko zasiłek wypłacany przez ZUS. Czy za miesiące, w których nie otrzymała żadnych przychodów podlegających składkom, powinniśmy wydawać jej ZUS RMUA?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe takiej osoby są przez pracodawcę tylko rozliczane, ale nie dokonuje on ich wpłaty. W całości finansowane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.

Jeśli to pracodawca rozlicza w raportach wypłacony zasiłek i należne od niego składki, powinien również przekazać zestawienie informacji zawartych w tych raportach osobie przebywającej na zasiłku w terminie obowiązującym na przekazanie imiennego raportu miesięcznego do ZUS.

Natomiast za osoby, które otrzymują zasiłek macierzyński z ZUS, równocześnie ZUS sporządza odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. W tym przypadku pracodawca takiej osoby ma obowiązek składać za nią w okresie przebywania na zasiłku macierzyńskim jedynie raporty ZUS RSA z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia (np. pracownika czy zleceniobiorcy) oraz z kodem świadczenia/przerwy. Raport ZUS RSA w tym przypadku nie zawiera ani okresu, w jakim ubezpieczony przebywa na zasiłku macierzyńskim, ani kwoty należnego zasiłku. Dlatego pracodawca nie ma obowiązku wydawać zatrudnionej osobie informacji o danych, jakie zostały za nią wykazane w miesięcznych raportach złożonych przez ZUS z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

• art. 4 pkt 2 lit. a i lit. m, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 16 ust. 8, art. 41 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Janusz Starzycki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK