| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Powierzyliśmy pracownikowi wykonywanie innej pracy na 3 miesiące. Po kilku dniach od skierowania do innej pracy pracownik zachorował. Czy w takim przypadku możemy cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko?


RADA

Tak, mają Państwo prawo cofnąć pracownikowi skierowanie do innej pracy i przywrócić go do pracy na dotychczasowe stanowisko.

UZASADNIENIE

W przypadkach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie (art. 42 § 4 Kodeksu pracy). Skierowanie do innej pracy powinno nastąpić na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, bez obniżenia pracownikowi wynagrodzenia, a powierzona praca powinna odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Wymienione warunki powierzenia innej pracy pracownikowi muszą być spełnione łącznie. Powierzenie pracownikowi innej pracy jest jednostronną decyzją pracodawcy. Jeśli więc skierowali Państwo pracownika do innej pracy, a pracownik rozchorował się, mogą Państwo cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko. Upoważni to Państwa do skorzystania ponownie z prawa powierzenia pracownikowi innej pracy.

Powierzenie innej pracy nie zostanie wydłużone powyżej 3 miesięcy, jeżeli w czasie skierowania do innej pracy Państwa pracownik będzie np. chorował lub będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym. Okresy nieobecności w pracy nie wydłużają okresu skierowania do innej pracy bez zmiany umowy o pracę.

Inaczej będzie jednak w przypadku, gdy pracownik z powodu choroby lub z innych przyczyn nie przepracuje faktycznie żadnego dnia na stanowisku, na jakie został skierowany. Należy przyjąć, że wówczas można ponownie skierować go do innej pracy na 3 miesiące w roku. Wówczas nie dojdzie bowiem do powierzenia pracownikowi innej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnionej na stanowisku szatniarki wręczono 18 maja br. pismo, w którym pracodawca skierował ją na okres 1 miesiąca, tj. od 1 do 30 czerwca br., do pracy na stanowisku sprzątaczki. Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim cały czerwiec br. Nie zdążyła rozpocząć pracy na powierzonym stanowisku. Pracodawca w tym roku będzie mógł ponownie powierzyć pracownicy wykonywanie innej pracy na okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

W literaturze prawa pracy można się spotkać również z odmiennym poglądem, zgodnie z którym okresy nieobecności w pracy zawsze przedłużają czas, na jaki można skierować pracownika do innej pracy. W razie więc wystąpienia choroby lub innej nieobecności pracownika w pracy najbezpieczniej dla pracodawcy będzie cofnąć mu skierowanie do innej pracy i ewentualnie ponownie ją powierzyć po powrocie pracownika do pracy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK