| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Powierzyliśmy pracownikowi wykonywanie innej pracy na 3 miesiące. Po kilku dniach od skierowania do innej pracy pracownik zachorował. Czy w takim przypadku możemy cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko?

Powierzenie pracownikowi innej pracy może być jednorazowe i trwać maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym lub może następować kilkakrotnie w ciągu roku kalendarzowego. W sytuacji gdy pracodawca kilkakrotnie w ciągu roku powierza pracownikowi inną pracę, suma okresów wykonywania innej pracy nie może również przekraczać 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jeżeli powierzenie pracownikowi innej pracy następuje na przełomie roku kalendarzowego, to 3-miesięczny okres należy liczyć odrębnie dla każdego roku. Oznacza to, że w takim przypadku pracodawca ma prawo przesunąć pracownika do innej pracy nawet na pół roku (np. od 1 października 2008 r. do 31 marca 2009 r.).

• art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracownik odmawiający wykonywania polecenia sprzecznego z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, kierującego go do innej pracy, nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu i umowa o pracę nie może być z nim rozwiązana na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 listopada 1999 r., I PKN 370/99, OSNP 2001/7/225)

l Pojęcie potrzeb pracodawcy z art. 42 § 4 Kodeksu pracy nie obejmuje zmiany zakresu obowiązków pracownika z powodu stanu jego zdrowia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 293/99, OSNP 2001/4/113)

• Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami pracodawcy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, niepowodujące obniżenie wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika, nie wymaga zachowania formy pisemnej. (Wyrok z 13 marca 1979 r., I PRN 18/79, niepubl.)

• Jeżeli po upływie okresu trzech miesięcy pracodawca zatrudnia pracownika bez jego zgody na innym stanowisku, niż zostało określone w umowie o pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy), to może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 471 k.c. w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 418/97, OSNP 1999/2/44)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK