| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Powierzyliśmy pracownikowi wykonywanie innej pracy na 3 miesiące. Po kilku dniach od skierowania do innej pracy pracownik zachorował. Czy w takim przypadku możemy cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko?

Powierzenie pracownikowi innej pracy może być jednorazowe i trwać maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym lub może następować kilkakrotnie w ciągu roku kalendarzowego. W sytuacji gdy pracodawca kilkakrotnie w ciągu roku powierza pracownikowi inną pracę, suma okresów wykonywania innej pracy nie może również przekraczać 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jeżeli powierzenie pracownikowi innej pracy następuje na przełomie roku kalendarzowego, to 3-miesięczny okres należy liczyć odrębnie dla każdego roku. Oznacza to, że w takim przypadku pracodawca ma prawo przesunąć pracownika do innej pracy nawet na pół roku (np. od 1 października 2008 r. do 31 marca 2009 r.).

• art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracownik odmawiający wykonywania polecenia sprzecznego z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, kierującego go do innej pracy, nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu i umowa o pracę nie może być z nim rozwiązana na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 listopada 1999 r., I PKN 370/99, OSNP 2001/7/225)

l Pojęcie potrzeb pracodawcy z art. 42 § 4 Kodeksu pracy nie obejmuje zmiany zakresu obowiązków pracownika z powodu stanu jego zdrowia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 293/99, OSNP 2001/4/113)

• Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami pracodawcy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, niepowodujące obniżenie wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika, nie wymaga zachowania formy pisemnej. (Wyrok z 13 marca 1979 r., I PRN 18/79, niepubl.)

• Jeżeli po upływie okresu trzech miesięcy pracodawca zatrudnia pracownika bez jego zgody na innym stanowisku, niż zostało określone w umowie o pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy), to może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 471 k.c. w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 418/97, OSNP 1999/2/44)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK