| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Na jakich zasadach ZUS wypłaca świadczenia przedsiębiorcom

Na jakich zasadach ZUS wypłaca świadczenia przedsiębiorcom

Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom współpracującym przy działalności ZUS wypłaca świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nawet wówczas, gdy są one płatnikami świadczeń osób, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego.


Dokumenty do wypłaty świadczeń w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego osoby prowadzące pozarolniczą działalność składają w jednostce ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę. Jeśli prawo do zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego powstało po ustaniu ubezpieczenia, świadczenie to wypłaca ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby prowadzącej pozarolniczą działalność.

Niżej przedstawiamy zasady obliczania okresu wypłaty zasiłku chorobowego i jego wysokości, zasady obniżania wysokości zasiłku, wyliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłku przychodu za miesiące nie w pełni przepracowane oraz zasady ponownego ustalania podstawy wymiaru.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności mają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, jeżeli mają okres wyczekiwania.

Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność przysługuje za każdy dzień zwolnienia lekarskiego, łącznie przez 182 dni. W przypadku gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przez okres 270 dni. Gruźlicę lekarz oznacza na zwolnieniu lekarskim kodem D, natomiast ciążę kodem B lub poświadcza odrębnym zaświadczeniem.

Zasiłek chorobowy ZUS wypłaca w wysokości 80% kwot stanowiących podstawę wymiaru, a za okres pobytu w szpitalu w wysokości 70% podstawy wymiaru. Natomiast zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru (również za okres pobytu w szpitalu), jeżeli niezdolność do pracy:

• powstała wskutek wypadku przy pracy, choroby zawodowej, wypadku w drodze do pracy lub z pracy,

• przypada na okres ciąży,

• powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

WAŻNE!

Podstawę wymiaru świadczenia ZUS ustala na podstawie kwot, od których zostały opłacone składki na ubezpieczenie chorobowe.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby współpracujące przy działalności mają obowiązek dostarczyć do ZUS zwolnienie lekarskie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

WAŻNE!

Termin na dostarczenie do ZUS zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA wynosi 7 dni od daty jego otrzymania.

Okres 7 dni na dostarczenie zaświadczenia lekarskiego ZUS liczy od następnego dnia po dacie jego otrzymania. Jeżeli zwolnienie lekarskie wpłynie do ZUS po tym terminie, ZUS obniży zasiłek chorobowy o 25% za okres od 8. dnia zwolnienia lekarskiego do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Jeśli jednak zwolnienie lekarskie wpłynie do ZUS po tym terminie z przyczyny niezależnej od osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, ZUS nie obniży wysokości zasiłku chorobowego. W tym przypadku osoba ta powinna tę okoliczność udowodnić.

PRZYKŁAD

Krystyna L. prowadzi działalność gospodarczą. W związku z chorobą otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 17 czerwca 2009 r. 12 czerwca 2009 r. zwolnienie zostało dostarczone do ZUS. Termin 7 dni, w którym Krystyna L. powinna dostarczyć zwolnienie do ZUS, rozpoczął się 2 czerwca i upłynął 8 czerwca. Ponieważ nie dotrzymała tego terminu, ZUS obniży zasiłek chorobowy o 25% za okres od 8. dnia zwolnienia od pracy do dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego, tj. od 8 do 12 czerwca 2009 r.

WAŻNE!

Zwolnienie lekarskie jest przekazane do ZUS w terminie, jeżeli 7. dnia od jego otrzymania zostało przesłane do ZUS listem poleconym.

W tym przypadku nie ma znaczenia, że list do ZUS zostanie dostarczony po upływie 7 dni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK