| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Na jakich zasadach ZUS wypłaca świadczenia przedsiębiorcom

Na jakich zasadach ZUS wypłaca świadczenia przedsiębiorcom

Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom współpracującym przy działalności ZUS wypłaca świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nawet wówczas, gdy są one płatnikami świadczeń osób, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego.

(?) Od lutego 1999 r. prowadzę działalność gospodarczą i od początku podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. W okresie od października 2008 r. do 31 marca br. zawiesiłem wykonywanie działalności gospodarczej. Od 13 maja br. przebywam na zasiłku chorobowym i jest to dłuższe leczenie. Czy zawieszenie mojej działalności ma wpływ na prawo do zasiłku chorobowego? Czy otrzymam zasiłek chorobowy z ZUS?

Przerwa w Pana ubezpieczeniu chorobowym spowodowana zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej była dłuższa niż 30 dni, dlatego do okresu ubezpieczenia wymaganego do nabycia prawa do zasiłku chorobowego ZUS nie wliczy poprzedniego okresu ubezpieczenia chorobowego przed zawieszeniem działalności. W związku z tym prawo do zasiłku chorobowego uzyska Pan po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu po wznowieniu wykonywania działalności, tj. od 30 czerwca 2009 r.

(?) Prowadzę firmę handlową. 17 kwietnia 2009 r. lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie na okres od 18 kwietnia do 15 maja 2009 r. Zwolnienie lekarskie 18 kwietnia dostarczyłem księgowej, która wraz z drukiem Z-3a zaniosła je do ZUS 27 kwietnia. Obecnie zostałem pisemnie poinformowany przez ZUS o obniżeniu zasiłku chorobowego o 25%. Czy słusznie ZUS obniżył mi zasiłek chorobowy, jeżeli zwolnienie dostarczyłem księgowej następnego dnia po jego otrzymaniu?

Płatnikiem zasiłku chorobowego dla Pana, jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jest ZUS, dlatego to właśnie do ZUS powinien Pan dostarczyć zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, tj. do 24 kwietnia 2009 r. Nie dotrzymał Pan tego terminu. ZUS obniżył więc przysługujący Panu zasiłek chorobowy o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, tj. za okres od 25 do 27 kwietnia 2009 r.

(?) Od 4 lat prowadzę firmę transportową. Od początku podlegam wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym również ubezpieczeniu chorobowemu. Od 14 maja 2009 r. jestem na zwolnieniu lekarskim. Za maj br. z powodu kłopotów ze zdrowiem opłaciłem składki po terminie. Czy w tej sytuacji mam prawo do zasiłku chorobowego?

Opłacenie składki za maj 2009 r. po obowiązującym terminie spowodowało, że od 1 maja 2009 r. nie podlega Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego nie ma Pan prawa do zasiłku chorobowego od 14 maja, mimo że niezdolność do pracy z powodu choroby powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ostatniego dnia ubezpieczenia. W Pana przypadku ustało tylko ubezpieczenie chorobowe, ale nie ustał tytuł tego ubezpieczenia, ponieważ nadal prowadzi Pan działalność. Opłacenie składek po terminie spowodowało, że został Pan wyłączony z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W tej sytuacji może Pan wystąpić do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie.

(?) Od 1 maja br. rozpocząłem działalność gospodarczą i z tym dniem zgłosiłem się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przed rozpoczęciem własnej działalności do 30 kwietnia br. byłem zatrudniony przez 8 lat na podstawie umowy o pracę. 3 maja trafiłem do szpitala i od tego dnia mam wystawione zwolnienie lekarskie. Jak w tej sytuacji ZUS naliczy zasiłek chorobowy? Czy na podstawie wynagrodzenia z umowy o pracę?

Trafił Pan do szpitala w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego z tytułu działalności, dlatego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowiła najniższa zadeklarowana przez Pana podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za maj, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie. ZUS do ustalenia podstawy wymiaru nie wliczy wynagrodzenia, które otrzymywał Pan z umowy o pracę.

(?) Od 3 lat podlegam ubezpieczeniom społecznym z działalności. W okresie od 1 marca do 29 sierpnia 2008 r. pobierałam zasiłek chorobowy w związku z chorobą nadciśnieniową, a następnie przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy (do 25 lutego br.). 21 maja miałam wypadek komunikacyjny i obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim. Jak w tej sytuacji ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres od marca do sierpnia 2008 r. została ustalona z uwzględnieniem przychodu za okres od marca 2007 r. do lutego 2008 r. Po wykorzystaniu zasiłku chorobowego przyznano Pani świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy (od 30 sierpnia 2008 r.). Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowiła zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego o wskaźnik waloryzacji obowiązujący w III kwartale 2008 r. (tj. o 110,40%). Od 21 maja 2009 r. ma Pani prawo do zasiłku chorobowego. Podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ZUS nie ustali na nowo, ponieważ przerwa między poprzednio pobieranym świadczeniem a obecnie pobieranym zasiłkiem chorobowym trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe. Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest wcześniej ustalona podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, tj. zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

• art. 1-7, art. 11, art. 13, art. 48-50, art. 57, art. 61, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 7-9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6 pkt 1, art. 11 ust. 2, art. 13 pkt 4, art. 14, art. 18 ust. 8, art. 36a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 14a ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK