REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki pracodawcy związane z powrotem pracownika do pracy

Beata Superson-Polowiec
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po zakończeniu usprawiedliwionej nieobecności pracownik powinien niezwłocznie zgłosić się do pracy. Na pracodawcy ciążą obowiązki związane z jego powrotem do pracy.

Pracownik może nie świadczyć pracy z różnych powodów. Nieobecność pracownika może mieć krótkotrwały charakter (np. kilkudniowa choroba, opieka nad dzieckiem) albo trwać przez dłuższy okres. Przepisy prawa pracy przewidują możliwość skorzystania przez pracownika z pewnych uprawnień, np. pracownik może udać się na urlop bezpłatny albo jeżeli spełnia dodatkowe przesłanki (ma dziecko, które nie ukończyło 3 lat) może skorzystać z urlopu wychowawczego.

REKLAMA

Pracodawca musi pamiętać, że, co do zasady, po skończeniu się wyżej wymienionych urlopów musi przyjąć pracownika do pracy.

Urlop wychowawczy

REKLAMA

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego przed tym urlopem. Pracownikowi służy więc roszczenie o dopuszczenie do pracy na tego rodzaju stanowisku, przy czym górna granica wynagrodzenia za pracę na stanowisku objętym przez pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego nie może być niższa niż dla stanowiska poprzednio przez niego zajmowanego (wyrok z 26 marca 1998 r., sygn. akt I PKN 6/98).

Możliwość zatrudnienia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed tym urlopem nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli jest to stanowisko:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) równorzędne lub

2) odpowiadające kwalifikacjom pracownika oraz

3) za wynagrodzeniem nie niższym od uprzednio pobieranego

(wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1984 r., sygn. akt I PRN 129/84).

Jeżeli pracodawca nie ma w ogóle możliwości zatrudnienia pracownika po urlopie wychowawczym, to nie ma przeszkód w zakresie wypowiedzenia definitywnego umowy o pracę, w trybie art. 30 § 1 pkt 2 k.p. (wyrok Sądu Najwyższego z 3 listopada 1994 r., sygn. akt I PRN 77/94).

 

Urlop bezpłatny

REKLAMA

Przepisy prawa nie określają terminu, w jakim pracownik ma się zgłosić do pracy po zakończeniu urlopu bezpłatnego. Nie regulują również kwestii, na jakim stanowisku pracodawca ma zatrudnić pracownika po powrocie. Należy więc przyjąć, że pracownik powinien zgłosić się do pracy natychmiast po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tzn. następnego dnia, chyba że wystąpiły okoliczności usprawiedliwiające jego nieobecność w pracy. W takim przypadku mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281). W razie niestawienia się do pracy i nieusprawiedliwienia tej nieobecności zachowanie pracownika będzie naruszeniem jego obowiązków pracowniczych i skutkować będzie odpowiedzialnością dyscyplinarną (włącznie z możliwością rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia).

Jeżeli pracownik zgłosi się do pracy natychmiast po zakończeniu urlopu bezpłatnego, pracodawca nie może odmówić zatrudnienia pracownika. W przypadku odmowy dopuszczenia pracownika do pracy pracownikowi przysługuje roszczenie o dopuszczenie do pracy.

Jak wyżej wspomniano, przepisy prawa nie regulują również kwestii, na jakie stanowisko ma powrócić pracownik. Należy więc uznać, że pracodawca powinien go dopuścić do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku. Wynika to z charakteru prawnego urlopu bezpłatnego, który polega na „zawieszeniu” stosunku pracy, a konkretnie praw i obowiązków jego stron. Jeżeli dopuszczenie do pracy na poprzednio zajmowane stanowisko nie jest możliwe, wówczas pracodawca powinien powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy odpowiadającej kwalifikacjom pracownika i gwarantującej nieobniżone wynagrodzenie. Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, gdy pracodawca dokona wypowiedzenia zmieniającego (lub zaproponuje zawarcie porozumienia zmieniającego), a nawet wypowie pracownikowi umowę o pracę.

Tymczasowe aresztowanie

Artykuł 66 § 2 k.p. nakłada na pracodawcę obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika, któremu wygasła umowa o pracę, w razie umorzenia postępowania karnego lub gdy zapadł wyrok uniewinniający w tym postępowaniu, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Warunkiem niezbędnym do ponownego zatrudnienia jest zgłoszenie się pracownika do pracy. W tym przypadku należy odpowiednio stosować art. 48 k.p. dotyczący odmowy ponownego zatrudnienia.

Nie mamy tu jednak do czynienia z przywróceniem do pracy. Ponowne zatrudnienie stanowi całkowicie nowe zatrudnienie w wyniku nowego nawiązania stosunku pracy, chociaż u tego samego pracodawcy, na którego nałożono taki obowiązek. Obowiązek pracodawcy „ponownego zatrudnienia” pracownika nie obejmuje obowiązku zatrudnienia pracownika na tym samym co poprzednio stanowisku. Jednak należy podkreślić, że obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika nie jest uzależniony od możliwości pracodawcy. Pracodawca zobowiązany jest ponownie zatrudnić pracownika na dotychczasowym, równorzędnym lub innym zgodnym z jego kwalifikacjami stanowisku, odpowiadającym w zasadzie poprzednim warunkom wynagrodzenia, jeżeli szczególne okoliczności nie stoją temu na przeszkodzie.

Beata Superson-Polowiec

radca prawny

Podstawa prawna:

ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA