| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Obowiązki pracodawcy związane z powrotem pracownika do pracy

Obowiązki pracodawcy związane z powrotem pracownika do pracy

Po zakończeniu usprawiedliwionej nieobecności pracownik powinien niezwłocznie zgłosić się do pracy. Na pracodawcy ciążą obowiązki związane z jego powrotem do pracy.


Pracownik może nie świadczyć pracy z różnych powodów. Nieobecność pracownika może mieć krótkotrwały charakter (np. kilkudniowa choroba, opieka nad dzieckiem) albo trwać przez dłuższy okres. Przepisy prawa pracy przewidują możliwość skorzystania przez pracownika z pewnych uprawnień, np. pracownik może udać się na urlop bezpłatny albo jeżeli spełnia dodatkowe przesłanki (ma dziecko, które nie ukończyło 3 lat) może skorzystać z urlopu wychowawczego.

Pracodawca musi pamiętać, że, co do zasady, po skończeniu się wyżej wymienionych urlopów musi przyjąć pracownika do pracy.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego przed tym urlopem. Pracownikowi służy więc roszczenie o dopuszczenie do pracy na tego rodzaju stanowisku, przy czym górna granica wynagrodzenia za pracę na stanowisku objętym przez pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego nie może być niższa niż dla stanowiska poprzednio przez niego zajmowanego (wyrok z 26 marca 1998 r., sygn. akt I PKN 6/98).

Możliwość zatrudnienia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed tym urlopem nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli jest to stanowisko:

1) równorzędne lub

2) odpowiadające kwalifikacjom pracownika oraz

3) za wynagrodzeniem nie niższym od uprzednio pobieranego

(wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1984 r., sygn. akt I PRN 129/84).

Jeżeli pracodawca nie ma w ogóle możliwości zatrudnienia pracownika po urlopie wychowawczym, to nie ma przeszkód w zakresie wypowiedzenia definitywnego umowy o pracę, w trybie art. 30 § 1 pkt 2 k.p. (wyrok Sądu Najwyższego z 3 listopada 1994 r., sygn. akt I PRN 77/94).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK