| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych – zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.


Umowa zlecenia jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Jednak w przypadku zbiegu dwóch lub więcej tytułów do ubezpieczeń, od umowy zlecenia obowiązkowo składki opłaca się wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń.

(?) Zawarliśmy ze zleceniobiorcą 1 maja 2009 r. umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1400 zł. Zadaniem zleceniobiorcy jest segregowanie korespondencji w siedzibie naszej firmy. Nie wyznaczamy tej osobie godzin pracy. Zleceniobiorca złożył oświadczenie, że jest to jego jedyne źródło przychodu i nie podlega ubezpieczeniom. Czy powinniśmy odprowadzać do ZUS składki od tej umowy? Jeżeli tak, to na jakie ubezpieczenia?

Są Państwo zobowiązani zgłosić zleceniobiorcę od 1 maja 2009 r. do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniobiorca może również zdecydować o przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Za zleceniobiorcę mają Państwo również obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

WAŻNE!

Umowa zlecenia jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych przez okres jej wykonywania, czyli od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy.

Rodzaje ubezpieczeń dla poszczególnych tytułów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Oznaczenia:

O - dany rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy

D - dany rodzaj ubezpieczenia jest dobrowolny

N - brak ubezpieczenia danego rodzaju

Z chwilą rozwiązania umowy są Państwo zobowiązani wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Zleceniobiorca wykonuje pracę na podstawie odpłatnej umowy zlecenia, dlatego podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w miesiącu jest przychód z umowy - 1400 zł. Ponieważ umowa zlecenia jest wykonywana w siedzibie firmy, zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mogą zgłosić się dobrowolnie.

(?) Od 1 maja 2009 r. zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która jest zatrudniona również jako zleceniobiorca w innej firmie od 1 listopada 2008 r. Zleceniobiorca złożył nam oświadczenie, że został zgłoszony przez zleceniodawcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych: emerytalnego, rentowych i wypadkowego, opłaca również składkę zdrowotną. Czy powinniśmy zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych, czy tylko do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy przy dwóch umowach zlecenia ma znaczenie kwota wynagrodzenia? U nas zleceniobiorca otrzymuje 2500 zł miesięcznie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK