| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych – zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.


Umowa zlecenia jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Jednak w przypadku zbiegu dwóch lub więcej tytułów do ubezpieczeń, od umowy zlecenia obowiązkowo składki opłaca się wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń.

(?) Zawarliśmy ze zleceniobiorcą 1 maja 2009 r. umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1400 zł. Zadaniem zleceniobiorcy jest segregowanie korespondencji w siedzibie naszej firmy. Nie wyznaczamy tej osobie godzin pracy. Zleceniobiorca złożył oświadczenie, że jest to jego jedyne źródło przychodu i nie podlega ubezpieczeniom. Czy powinniśmy odprowadzać do ZUS składki od tej umowy? Jeżeli tak, to na jakie ubezpieczenia?

Są Państwo zobowiązani zgłosić zleceniobiorcę od 1 maja 2009 r. do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniobiorca może również zdecydować o przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Za zleceniobiorcę mają Państwo również obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

WAŻNE!

Umowa zlecenia jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych przez okres jej wykonywania, czyli od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy.

Rodzaje ubezpieczeń dla poszczególnych tytułów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Oznaczenia:

O - dany rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy

D - dany rodzaj ubezpieczenia jest dobrowolny

N - brak ubezpieczenia danego rodzaju

Z chwilą rozwiązania umowy są Państwo zobowiązani wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Zleceniobiorca wykonuje pracę na podstawie odpłatnej umowy zlecenia, dlatego podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w miesiącu jest przychód z umowy - 1400 zł. Ponieważ umowa zlecenia jest wykonywana w siedzibie firmy, zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mogą zgłosić się dobrowolnie.

(?) Od 1 maja 2009 r. zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która jest zatrudniona również jako zleceniobiorca w innej firmie od 1 listopada 2008 r. Zleceniobiorca złożył nam oświadczenie, że został zgłoszony przez zleceniodawcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych: emerytalnego, rentowych i wypadkowego, opłaca również składkę zdrowotną. Czy powinniśmy zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych, czy tylko do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy przy dwóch umowach zlecenia ma znaczenie kwota wynagrodzenia? U nas zleceniobiorca otrzymuje 2500 zł miesięcznie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK