| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych – zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia zleceniobiorcy - rencisty do ubezpieczeń społecznych: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz do ubezpieczenia zdrowotnego. Za zleceniobiorcę od stycznia 2009 r. mają Państwo obowiązek opłacić składki ZUS. Dodatkowo, na wniosek zleceniobiorcy, mogą go Państwo zgłosić do ubezpieczenia chorobowego.

(?) Od 1 marca 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która prowadzi pozarolniczą działalność. Na podstawie umowy zlecenia będzie wykonywać na potrzeby naszej firmy badania rynku. Osoba ta z tytułu wykonywania umowy zlecenia otrzymuje miesięczne wynagrodzenie 1650 zł. Czy mamy obowiązek zgłoszenia jej do ubezpieczeń społecznych i opłacania składek do ZUS?

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności gospodarczej, jeżeli z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. W tym przypadku zleceniobiorca, który równocześnie prowadzi pozarolniczą działalność, może być objęty, na swój wniosek, ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia.

Najniższą miesięczną podstawą wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność jest kwota:

• 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku albo

• 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli zleceniobiorca nie opłaca preferencyjnych składek (od 30% minimalnego wynagrodzenia) na ubezpieczenia społeczne, to obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. W 2009 r. minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosi 1915,80 zł. Natomiast wynagrodzenie z umowy zlecenia (równocześnie podstawa wymiaru składek) wynosi 1650 zł. Oznacza to, że osoba te mogła dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. Jeżeli zleceniobiorca nie przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń, to mają Państwo obowiązek opłacać za zleceniobiorcę tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK