| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych – zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.

W związku z powyższym są Państwo zobowiązani do zgłoszenia od 1 stycznia 2009 r. zleceniobiorcy - doktoranta do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego, jeżeli praca jest wykonywana w miejscu siedziby Państwa firmy, a także do ubezpieczenia chorobowego w sytuacji wyrażenia przez tę osobę chęci przystąpienia do tego ubezpieczenia.

Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych powinni również być zgłoszeni zleceniobiorcy będący uczestnikami studiów podyplomowych.

(?) Od 1 lutego 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która pracuje równocześnie na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Z umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2000 zł. Zleceniobiorca będzie wykonywał pracę na rzecz swojego pracodawcy. Podstawa wymiaru składek z umowy o pracę w przeliczeniu na miesiąc jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, więc nie zgłosiliśmy zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych. Teraz, w trakcie kontroli ZUS, dowiedzieliśmy się, że zleceniobiorcę powinniśmy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego tak jak pracownika. Czy inspektor kontroli ZUS ma rację?

Powinni Państwo od 1 lutego 2009 r. zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń tak jak pracownika. Zleceniobiorcę należy zgłosić na formularzu ZUS ZUA z dniem 1 lutego 2009 r. i kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 00 oraz opłacić zaległe składki z odsetkami za luty i marzec 2009 r., a także składki za kwiecień 2009 r.

Osoby, które na podstawie umowy zlecenia zawartej z innym płatnikiem niż pracodawca wykonują pracę na rzecz swojego pracodawcy, są traktowane w ubezpieczeniach tak jak pracownicy. Oznacza to, że podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym tak jak z umowy o pracę. Dlatego powinni Państwo zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego z kodem tytułu ubezpieczeń właściwym dla pracownika.

Jeżeli zleceniobiorca nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy, to ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega dobrowolnie, przy założeniu, że podstawa wymiaru składek z umowy o pracę w przeliczeniu na miesiąc jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2009 r. od kwoty 1276 zł).

(?) Zatrudniliśmy na zlecenie rencistę od 1 stycznia 2009 r. Zleceniobiorca wykonuje pracę w siedzibie naszej firmy jako telemarketer. Udostępniamy mu bazę danych i telefon. Czy w związku z tym powinniśmy zgłosić tę osobę do ubezpieczeń społecznych? Umowa zlecenia jest dla tej osoby, poza rentą, jedynym źródłem przychodu. Zależy nam na obniżeniu kosztów pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK