| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych – zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.

W związku z powyższym są Państwo zobowiązani do zgłoszenia od 1 stycznia 2009 r. zleceniobiorcy - doktoranta do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego, jeżeli praca jest wykonywana w miejscu siedziby Państwa firmy, a także do ubezpieczenia chorobowego w sytuacji wyrażenia przez tę osobę chęci przystąpienia do tego ubezpieczenia.

Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych powinni również być zgłoszeni zleceniobiorcy będący uczestnikami studiów podyplomowych.

(?) Od 1 lutego 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która pracuje równocześnie na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Z umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2000 zł. Zleceniobiorca będzie wykonywał pracę na rzecz swojego pracodawcy. Podstawa wymiaru składek z umowy o pracę w przeliczeniu na miesiąc jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, więc nie zgłosiliśmy zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych. Teraz, w trakcie kontroli ZUS, dowiedzieliśmy się, że zleceniobiorcę powinniśmy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego tak jak pracownika. Czy inspektor kontroli ZUS ma rację?

Powinni Państwo od 1 lutego 2009 r. zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń tak jak pracownika. Zleceniobiorcę należy zgłosić na formularzu ZUS ZUA z dniem 1 lutego 2009 r. i kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 00 oraz opłacić zaległe składki z odsetkami za luty i marzec 2009 r., a także składki za kwiecień 2009 r.

Osoby, które na podstawie umowy zlecenia zawartej z innym płatnikiem niż pracodawca wykonują pracę na rzecz swojego pracodawcy, są traktowane w ubezpieczeniach tak jak pracownicy. Oznacza to, że podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym tak jak z umowy o pracę. Dlatego powinni Państwo zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego z kodem tytułu ubezpieczeń właściwym dla pracownika.

Jeżeli zleceniobiorca nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy, to ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega dobrowolnie, przy założeniu, że podstawa wymiaru składek z umowy o pracę w przeliczeniu na miesiąc jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2009 r. od kwoty 1276 zł).

(?) Zatrudniliśmy na zlecenie rencistę od 1 stycznia 2009 r. Zleceniobiorca wykonuje pracę w siedzibie naszej firmy jako telemarketer. Udostępniamy mu bazę danych i telefon. Czy w związku z tym powinniśmy zgłosić tę osobę do ubezpieczeń społecznych? Umowa zlecenia jest dla tej osoby, poza rentą, jedynym źródłem przychodu. Zależy nam na obniżeniu kosztów pracy.

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »